fbpx

Vyživující Tradice Vyživovat či Vykrmovat Věra Dudmanová

Share on facebook
Share on email
Share on pinterest

Webové stránky Výživující tradice jsem poznala díky Janě Dell Plotnárkové a Žanetě Kremsa. S holkama jsem nahrála rozhovor na téma terapeutických diet jako je GAPS a stravování podle WAPF. Při chystání na náš rozhovor jsem si všimla, že na svých webovkách Živá kultura odkazují na stránky Vyživující tradice.

Vyživující tradice pro mě bylo nové poznání

Začetla jsem se a nestačila jsem zírat kolik nových věcí se přede mnou zase otevřelo. Bylo to jedno velké WAU a díky zároveň. Po přečtení pár článků, kde se paní Věra odkazuje na knihu Vyživující tradice a práci zubaře Westone Price, jsem věděla, že ji jednoho dne oslovím. Pokaždé, když oslovuji nového člověka pro rozhovor, tak se ve mně mísí různé emoce. Jsem šťastná, že díky podcastům se můžu potkávat s mnoha zajímavými a inspirativními lidmi. Pak se ve mně ale taky objevuje trochu pochybnost. Pochybnost o sobě samotné, když vidím kolik toho daný člověk ví. Vidím, že je daleko dál ve svém poznání a to mi trochu imponuje a zastrašuje zároveň. Vzbuzuje to ve mě přirozený respekt a úctu k člověku.

Proto jsem vždycky moc ráda, když je mé pozvání přijato a já se o nové informace, které můžou obohatit i druhé, můžu podělit s vámi. Než jsem Věrku oslovila, tak jsem si objednala do češtiny přeloženou knihu Vyživující tradice, autorkami je Sally Fallon a Mary G. Enig, která je teď mojí malou biblí. Věrka se zasloužila společně se svým manželem o její překlad a vydaní v České republice, za což jim patří velké děkuji. Ráda a hodně čtu knihy v angličtině, ale přece. Přečíst si knihu ve svém rodném jazyce je něco jiného. Je to pro mě asi i víc odpočinkové, když čtu česky psané řádky.

Kompletně jiný pohled na stravování

Když jsem očima projížděla články u Věrky a stránky v knize, tak mi to přišlo, jak kdyby mi někdo dával kompletně jiný pohled na stravování. Naprosto jiný, než je všeobecně doporučovaný. V článku bojuji za zdravé nasycené tuky jsem se vyjadřovala k tomu, že jsem nikdy nijak extra neprošla nízkotučnou mánií. Jednoduše. Jogurt s vysokým procentem tuku chutná daleko líp, než jogurt nízkotučný. Snažila jsem se vždycky používat selský rozum, i když ne vždy a u všeho se mi to dařilo. Nikdy mi nepřišlo normální z mléka uměle odstraňovat tuk, aby se u něj dosáhlo jiných hodnot, když je jeho přítomnost v mléku přirozená. Navíc takový odtučněný jogurt je bez chuti. Aby si opět nějakou chuť získal a nám tedy chutnal, tak je do něj přidán v různé formě cukr. Takže to není moc win-win (výhra-výhra) situace.

Někdy se těmto informacím těžko věří, když člověk kolem sebe neustále slyší pravý opak. Že nízkotučné je správně. Že dostatek obilovin je nezbytný. Že tučné mléčné výrobky, máslo a vajíčka bychom měli jíst jen v omezeném množství a z vajíček nejlépe bílky. Jenže proč tomu tak je? Proč jsou výživová doporučení špatná a je v tom větší chaos, než pořádek? Někomu to vyhovuje. Myslím si, že si dokážete doplnit sami komu.

Jídlo není věda

Někdy je a někdy taky není jídlo věda. Když se potýkáme s alergiemi, kožními vyrážkami nebo bolestí hlavy, tak může být obtížné přijít na to, repliky hodinek rolex co přesně nám v jídle, nebo v prostředí kolem nás, nedělá dobře. Když bych se měla na jídlo podívat z odstupu, tak jídlo opravdu není věda. Stačí jíst základní potraviny v co nejvyšší možné kvalitě. Kvalita. To je to o čem se budeme dneska bavit s Věrkou v našem rozhovoru. Nestačí jen jíst základní potraviny, tedy nezpracované. Záleží taky na kvalitě jídla, které jíme.

Co se dozvíš

V rozhovoru se dozvíš, proč záleží na tom, v jaké kvalitě konzumujeme jídlo. V čem a proč se od sebe liší máslo, které je konvenční ze supermarketu, a máslo, které pochází od krávy pasené na trávě. Věrka nám řekne, s jakým cílem vznikla kniha Vyživující tradice, kdo je to Weston Price, a proč z jeho výzkumných cest kniha Vyživující tradice vychází. Dozvíš se v čem se liší stava západní civilizace od té, která žije v odlehlých částech a je západní civilizací nedotčená. A nakonec ti rozhovor snad dá dostatečný důvod se zamyslet nad tím, co jíš.

Víc z Vyživující tradice si můžete přečíst na stránkách Věrky tady. Na těchto stránkách si taky můžete zakoupit přeloženou knihu Vyživující tradice v češtině.

Poslouchat můžeš i přes YouTube


Práva na hudbu, kterou slyšíš v podcastu. Jen kdyby nebylo jasno, co to je a proč to sem dávám.

For Mimi by Twin Musicom is licensed under a Creative Commons Attribution licence (creativecommons.org/licenses/by/4.0/)
Artist: www.twinmusicom.org/
Whatdafunk by Audionautix is licensed under a Creative Commons Attribution licence (creativecommons.org/licenses/by/4.0/)
Artist: audionautix.com/

Jeden komentář u “Vyživující Tradice Vyživovat či Vykrmovat Věra Dudmanová”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sbíráme cookie pro lepší fungování webu.