Vaříme Trochu Jinak GAPS & PALEO Žaneta Kremsa a Jana Dell Plotnárková

58 Shares

Přede mnou na stole leží kuchařka Vaříme trochu jinak GAPS & PALEO a já vzpomínám na setkání s holkama z Živé Kultury, které jsou autorky této krásné kuchařky. Na Žanetu Kremsa a Janu Dell Plotnárkovou mě navedla Tereza Broschová, s kterou jsme společně v našem rozhovoru lehce nakously téma GAPS diety.

Živá kultura jako nový rozcestník k dalším směrům

Pamatuji si, že slovo GAPS mi tenkrát poprvé zahrálo v uších a já absolutně nevěděla, co si pod tímto pojmem mám představit. Říkala jsem si,: „ok GAPS je asi nějaký nový směr ve stravování, se kterým jsem se ještě nesetkala”.

Tak jsem zabrouzdala k Janě a Žanetě na stránky Živá Kultura, což je jejich společné dílo. Hned v hlavním menu na mě vyskočilo GAPS, WAPF a PALEO. Z těchto tří mi bylo dobře známé paleo stravování, podle kterého se stravuji. GAPS jsem maličko znala od Terky Broschové, náš rozhovor na téma paleo stravování s malými dětmi si můžeš poslechnout tady, ale WAPF jsem viděla poprvé v životě.

Vaříme Trochu Jinak GAPS & PALEO
Jana Dell Plotnárková Zdroj www.zivakultura.cz

GAPS

To už jsem si říkala, že ze stravovacích směrů znám všechny. Proto mi to nedalo a přečetla jsem si u holek na stránkách, co to GAPS a WAPF je. Díky jejich stránkám jsem se dostala ke knize Gut and Psychology Syndrom z čehož vychází zkratka GAPS a nadaci Weston A. Price z něhož je odvozená zkratka WAPF (Weston A. Price Foundation).

Pokaždé jsem ráda, když mě nějaké spojení s člověkem dovede k dalším zajímavým lidem a zajímavým věcem, které jsem do té doby ještě neznala. GAPS a WAPF je toho důkazem.

V krátkosti řečeno GAPS je zkratka pro dietu nebo speciální způsob stravování. Gut and Psychology Syndrom by se dal volně do češtiny přeložit tak, že střevní flóra neboli bakterie, které žijí v našich střevech, zásadně ovlivňují stav naší psychiky a tato střevní flóra může přímo či nepřímo ovlivňovat celkový náš zdravotní stav.

Vaříme Trochu Jinak GAPS & PALEO
Žaneta Kremsa Zdroj www.zivakultura.cz

WAPF

WAPF je zkratka pro Weston A. Price Foundation, což je nadace, která je pojmenována podle zubaře Westona Price, který cestoval do odlehlých částí světa, které byly izolované, aby zkoumal zdraví populací, které nebyly zasaženy západní civilizací.

Jelikož jsem PALEO stravování už několikrát se svými hosty v rozhovorech rozebírala, tak jsem se s holkama zaměřila hlavně na GAPS stravování a WAPF životní směr či životní styl ve stravování.

Kam zabrouzdat pro PALEO info

Pro více informací o PALEO stravování si můžeš poslechnout rozhovor se mnou a Míšou Luňáčkovou, která přešla po narození své dcery na paleo tady, dva rozhovory na téma paleo stravování u malých dětí s Terkou Broschovou tady nebo rozhovor s Metlou, který vlastní obchod a eshop s paleo potravinami tady.

Když jídlo spojuje

Kdyby bylo i to málo nebo by sis raději teď četla, tak můžeš očima zabrouzdat na můj článek o tom, proč jím paleo tady. Všechny společně nás spojuje to, že nám není lhostejné to, co dáváme do svých úst a zajímá nás jaký to má vliv na naši energii během dne, náladu, ale hlavně na zdraví z dlouhodobého hlediska.

Se způsobem stravování se taky úzce pojí to, jestli máme nadváhu, což změna stravování dokáže z velké části ovlivnit. Do toho spadají další oblasti poznání sebe sama s kterými je potřeba se trochu poprat, ale to tom třeba zase jindy. Dnes to bude o GAPS a WAPF.

Holky najdete na jejich webových stránkách www.zivakultura.cz, kde si můžete koupit jejich úžasnou kuchařku Vaříme trochu jinak GAPS & PALEO.

Soutěž o kuchařku Vaříme trochu jinak GAPS & PALEO

Během nahrávání jsme se s holkama domluvily, že by bylo fajn pro vás udělat soutěž o jejich novou kuchařku. Všechny potřebné informace k tomu, jak se soutěže zúčastnit, uslyšíš na začátku podcastu. Tak si jej pusť a zasoutěž si s námi.

Vaříme Trochu Jinak
O tuto krásnou kuchařku soutěžíme

Weston Price Foundation – styl stravování podle zubaře Westona Price (WAPF) více informací na těchto stránkách (anglicky).

Gut and Psychology Syndrome (GAPS) – informace o GAPS v češtině, stejně tak jako o WAPF v češtině najdete u holek na těchto webových stránkách.

Poznámka k rozhovoru: u mléčných výrobků se bavíme o výrobě domácího jogurtu, kde je zmiňovaná doba přípravy 12 hodin. Správně je doba přípravy 24 hodin. Za tuto chybu v rozhovoru se omlouváme.

Rozhovor si můžeš poslechnout i na YouTube a nezapomeň soutěžit

 


Kdyby to někoho zajímalo, tak tuto parádu níže sem musím dávat, kvůli použité hudbě k mým podcastům.

For Mimi by Twin Musicom is licensed under a Creative Commons Attribution licence (creativecommons.org/licenses/by/4.0/)
Artist: www.twinmusicom.org/
Whatdafunk by Audionautix is licensed under a Creative Commons Attribution licence (creativecommons.org/licenses/by/4.0/)
Artist: audionautix.com/

58 Shares

7 thoughts on “Vaříme Trochu Jinak GAPS & PALEO Žaneta Kremsa a Jana Dell Plotnárková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *