Vánoční (po)hodování

0 Shares

vanoceNejkrásnější svátky v roce jsou v plném proudu. Přípravy vrcholí. Období, kdy by se mělo všechno kolem nás zklidnit. Avšak ne každý dokáže během tohoto období vypnout a užít si pravé vánoční (po)hodování. Úklid, vánoční výzdoba, nákup a balení dárků – tedy pokud u vás už nechodí Ježíšek :), pečení cukroví, zásoby jídla, hlavně aby bylo všechno do posledního bodu dokonalé.
Dokonalé…to nebude nikdy nic a nikdo, což je to nejkrásnější, co můžeme mít. Nedokonalost dělá lidi a věci krásné, takové jaké přesně jsou a mají být. Přece i u malého dítěte se rozplýváme nad jeho pohybovou neohrabaností, která se může jen v průběhu času, píle a vytrvalosti zlepšovat. Zvláštní to představa, kdyby si toto malé dítě v hlavě usmyslelo, že jeho pohyby jsou tak nedokonalé, že radši bude zbytek života sedět na zadku. Proč ale dávám do spojitosti slova jako Vánoce, ne/dokonalost a (po)hodování? Jen málokdo by si asi nedával Vánoce do spojitosti s dobrým jídlem, pitím, hromadou domácího cukroví, jehož vůně vytváří tu pravou atmosféru pohody. Vánoce jsou jedním z mnoha období v roce, kdy zakoušíme svoji pevnou vůli. Vůli nad kontrolou toho co sníme a kolik toho sníme.
A tak jak jsme krásně nedokonalí, ani v tomto směru se nám dokonalosti nedaří.

Snažíme se mít nad sebou bič, který nás drží v šachu při rozhodování, zda si něco dát či ne. Potom nám takový vanilkový rohlíček s pocitem výčitek a strachu může udělat v těle a psychice daleko větší paseku než dopřání si pár laskominek během celých Vánoc, snědených s naprostým vědomím radosti a spokojenosti. Nevytvářejte si ve svém těle zbytečný stres už pouhou myšlenkou. Provinilé pohledy nad vánočními dobrotami nikam nevedou, jen akumulují stres a strach z jídla.
Tak jako všechno by mělo být v životě v určité rovnováze. Aby vše mohlo správně fungovat, tak také naše hlava ve spojitosti s tělem by měla umět balancovat. Co z toho, že tělo bude navenek štíhlé, ale viditelně vystresované a nespokojené. Naše tělo je odrazem toho, co se v nás samotných odehrává a zhmotňuje naše strachy a obavy. Někdy je lepší nepočítat kalorie, ale užívat si jídlo. Vánoce jsou období pohody, tak si je pojďme všichni užít a pořádně si za(po)hodovat.

Článek, na který odkazuji v textu najdete také ZDE.

-h-

0 Shares

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *