fbpx

Symptotermální metoda, spolehlivá ochrana před početím a pomocník při plánování těhotenství

Share on facebook
Share on email
Share on pinterest

Symptotermální metoda, proč až teď?

Symptotermální metoda je nehormonální antikoncepce. Proč mi nikdo v mých patnácti neřekl, že se můžu spolehlivě chránit před otěhotněním pomocí měření bazální teploty a sledování cervikálního hlenu? Zvlášť když při správném používání je její spolehlivost podle Světové zdravotnické organizace 99,6%. Přičemž hormonální antikoncepce má spolehlivost 99,7% při správném používání.

No možná bych z ní v patnácti nebyla tak nadšená a nepoužívala ji s takovou hlavou, jakou mám teď. Raději bych ještě sáhla pro jistotu po kondomu. To ale nemění nic na tom, že jsem nemusela devět let, páni fakt dlouhých devět let, poctivě zobat antikoncepci.

Jo, já vím. Tehdy jsem si ani nemyslela, že by na hormonální antikoncepci mohlo být něco špatně, až do té chvíle, kdy mi začaly šílené bolesti. Během menstruace jsem trpěla na velké bolesti hlavy. Byla to taková bolest, že když jsem něco zvedala ze země a potom se znovu narovnala, tak jsem myslela, že mi exploduje hlava. Nekecám. Bolest byla tak silná, že jsem ji potom chvíli rozdýchávala, než to nejhorší odeznělo. Pak už byla “jen” bolest hlavy bez cukání ve spáncích.

Konec s hormonální antikoncepcí

Nevím čím to, ale něco mi v hlavě říkalo, ať s užíváním hormonální antikoncepce skončím. Přesně si pamatuji, že to bylo v Anglii, kdy byly bolesti už neúnosné a musela jsem to zkusit. Při další menstruaci byla bolest fuč.

Byl to pro mě tenkrát hodně velký důvod, proč se k hormonální antikoncepci už nevrátím. Tak jsme se po x letech s Patrikem vrátili ke kondomům. Ty nám ale nevyhovovaly, tak jsme zůstali u přerušovaného sexu. S rozhodnutím, že chceme dát život se otázka antikoncepce úplně vytratila.

Proč začínám se symptotermální metodou, když chceme miminko

Teď vás možná napadne, proč se symptotermální metodou začínám, když chceme další miminko. Symptoternální metoda je totiž metoda jak antikoncepční, tak taky metoda, díky které můžete plánovat otěhotnění. Tato metoda využívá plodných a neplodných dnů, kdy je na vás, co je vašim cílem. Buď se tedy chránit před nechtěným početím nebo plánovat početí miminka. Jediné, co k tomu potřebujete je bazální digitální teploměr s rozlišením na dvě desetinná místa, záznamové tabulky a pak někoho nebo něco, kdo vám metodu vysvětlí.

Kojení a plánování početí

Hlavním důvodem proč po symptotermální metodě sahám je z důvodu kojení Olivera. Oliver má 21. měsíců a ještě se dost kojí. Já chci pomocí měření bazální teploty zjistit, jak jsem na tom s ovulací. Během ovulace se totiž teplota těla po několik dnů zvýší, kvůli možnému uhnízdění vajíčka.

Jelikož jsem ještě nedostala menstruaci, tak se chci dozvědět, co se v mém těle odehrává. Je totiž dost možné, že nám kojení ještě nechce početí “pustit”.

Teplotu svého těla sleduji už několik měsíců pomocí Oura Ringu. Je to prsten, který primárně trekuje kvalitu našeho spánku. Jedna z jeho mnoha funkcí, je měření teploty během spánku. Měří ji po dobu spánku každou minutu. Jak takové měření pomocí Oura Ringu vypadá, se dozvíte v tomto videu, které jsem na toto téma natočila. Oura Ring dokáže sledovat trend vaší teploty během jednotlivých nocí, ale taky vám každý den ukáže, o kolik se vaše teplota změnila aktuální noc. Více o sledování teploty pomocí Oura Ringu tady.

Symptotermální metoda a rozhovor s Marci

Doma mám brožuru o symptotermální metodě, ale ještě v ní rozhodně nejsem kovaná, abych o ní mohla povídat dopodrobna. Sama jsem v začátcích, kdy se s metodou seznamuji. Učím se pozorovat symptomy svého těla, které jsou pro tuto metodu potřebné. Abych vám metodu přiblížila víc, pozvala jsem si Marci, která je pro tuto metodu proškolená a využívá ji 20 let.

Společně toto téma otevřeme a snad zodpovíme všechny otázky, které by vás k této antikoncepční nebo plánovací metodě napadly. Rozhovor najdete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sbíráme cookie pro lepší fungování webu.