fbpx

Sebeláska Máš ji v Sobě Lucie Kolaříková

Share on facebook
Share on email
Share on pinterest

Když jsem před rokem poprvé četla Učebnici Sebelásky, tak se mi ani nesnilo o tom, že bych s Luckou Kolaříkovou mohla udělat rozhovor na téma Sebeláska. Lucie Kolaříková je pro mě obrazem pro sebelásku.

Sebeláska má mnoho podob

V rozhovoru Lucka řekla, že v každém věkovém období se sebeláska může projevovat jiným stylem. Tedy že můžeme témata sebelásky prociťovat v jiných oblastech, než před pěti lety. Lucka to ukázala na svém příkladu, kdy v teenagerovkém věku cítila vnitřní rozpor s jejím tělem.

Neměla se ráda. Připadala si tlustá, i když s váhou problém neměla. Lucku vždycky zajímala psychologie a proto se vždy snažila pracovat s tím, co se jí honí hlavou a přijít na to, proč tomu tak je. Zajímá se o psychologii toho, jak prožíváme, jak komunikujeme, jaký máme vztah ke svému tělu a jak s ním komunikujeme, jací jsme ve vztazích a proč.

Sebeláska se rodí už v dětství

Ze svého studia psychologie Lucka vždycky vychází v řešení problému z dětství. Z dětství si mnoho z nás do dospělosti přináší stud, strach a nejrůznější formy sebeodmítání, které se projevují v nelásce k sobě samotnému. Ve své knize Učebnice Sebelásky, Lucka popsala a rozebrala situace z dětství, která by sama chtěla, aby byly jinak. 

Sebeláska Lucku naučila být nezávislou i ve vztahu k partnerovi, čemuž předcházela dřívější naprostá závislost. Sebeláska zasahuje do všech oblastí našeho života. Nezasahuje pouze do našeho vnitřního prožívání, ale taky ovlivňuje náš zevnějšek. Ovlivňuje to, jak působíme navenek. Jestli energičtí nebo stažení do sebe. Zasahuje i do toho, jak vypadá naše tělo. Jestli jej máme nebo nemáme rádi, od čehož se odvíjí jeho podoba a energie, kterou ze sebe vyzařuje.

Učebnice Sebelásky

Neustále bojujeme s naším tělem

Ze své spolupráce s mnoha ženami vím, že často zápasíme s tím jak naše tělo vypadá. Chtěly bychom jej neustále měnit, vypadat jak někdo jiný, mít jinou stavbu těla, jiné proporce.

Lucka však říká, že tohle je nemožné. Své tělo do určité míry měnit můžeme. Lze jej měnit stravou a pohybem. Určité tvary těla jsou nám ale dány a proto nejde vypadat, jak někdo jiný. Každý se rodíme v jiném ročním období, za jiným podmínek, při působení jiných okolností, které se do naší osobnosti vpisují už od dětství.

Sebeláska je však něco čím můžeš měnit pohled sama na sebe, na svůj život, na ostatní lidi kolem tebe, způsob jakým sama k sobě a svému tělu promlouváš. Sebeláska ti taky pomůže pokud máš problémy se svým menstruačním cyklem. Spoj rozhovor od Lucky na téma Sebeláska a rozhovor s Danou-Sofií Šlancarovou na téma Ženská cykličnost tady. Lucka i Dana-Sofi jsou úžasné ve svém oboru. Jejich knihy u mě mnohé změnily. Dovolím si říct, že bych rozhodně nebyla v myšlení sama nad sebou tam, kde jsem dnes. Inspirace kolem nás mraky. Jen si umět vybrat tu správnou a já doufám, že tu správnou k tobě posílám.

Všechno začíná v hlavě

Hodně věřím v to, že člověk sílou myšlenky dokáže ovlivnit hodně věcí. Proto se nám může stát, že s dlouhodobým negativním přístupem sami k sobě se naše sebeláska vytratí a to se odrazí na všech stupních našeho prožívání.

Zkrátka to nejsme my. Můžeme být lapeni v síti hořkosti, kdy sami sobě nedovolujeme žít, tak jak bychom chtěli, protože sebeláska znamená hojnost. Hojnost ve vztazích, hojnost ve zdraví a životní radost.

Děkuji Lucce za velmi příjemný a obohacující rozhovor a maličké Olivěnce za nádherné dokreslení atmosféry pro náš rozhovor. Mohl by se ti líbit i můj rozhovor s Margit Slimákovou, ve kterém boříme výživové mýty. Najdeš ho tady.

Rozhovor můžeš poslechnout i na Youtube

Pokud se chceš dozvědět o sebelásce ještě víc, tak zavítej k Lucce na její webové stránky www.luciekolarikova.czkde se také dozvíš o nejbližších kurzech, přednáškách a akcích kde bude Lucka vystupovat.


Kdyby to někoho zajímalo, tak tuto parádu níže sem musím dávat, kvůli použité hudbě k mým podcastům.

For Mimi by Twin Musicom is licensed under a Creative Commons Attribution licence (creativecommons.org/licenses/by/4.0/)
Artist: www.twinmusicom.org/
Whatdafunk by Audionautix is licensed under a Creative Commons Attribution licence (creativecommons.org/licenses/by/4.0/)
Artist: audionautix.com/

Jeden komentář u “Sebeláska Máš ji v Sobě Lucie Kolaříková”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sbíráme cookie pro lepší fungování webu.