O mně

Hana Štipák

Po určité době mám vždycky potřebu obnovit svoji stránku o mně. Další potřebu tomu tak učinit jsem pocítila včera, když jsem se po kotníky bořila v písku, zapírající se o prázdnou láhev Desperada, abych se dostala na kamenitou část pláže, z které to vede zpět domů.

Domov na 8 měsíců

Domů, které ještě na pár dní bude tady ve Španělsku. Přesně v Mataró, které se nachází v Katalánsku. Je čas bilancování a mě se honí v hlavě myšlenky, kam jsme se zase za těch uplynulých 8 měsíců posunuli. O jak velký kus jsem zase prodloužila ten původní krok kupředu, který začal přestěhováním do Brna.

Tenkrát jsem měla dostudováno. Psal se rok 2013 a já byla hrdá bakalářka oboru Učitelství v mateřské škole. Toho stejného roku taky moje maminka s Jaromírem otevírali nově postavenou restauraci Na Pinduli, kde jsem přiložila ruku k dílu.

Vylítnutí z hnízda rodičů

Byl to čerstvý rozjezd s mnoha očekáváními. Já před sebou měla nejdelší a taky poslední prázdniny z pohledu studentského života. S otevřením a prvotními měsíci chodu tohoto novorozence v podobě restaurace jste mohli potkat Hanu promenádující se na place jako servírku.

Restaurace a Penzion Na Pinduli

Práce s lidmi mě baví a i tato forma práce mě do určité úrovně a času uspokojovala. Byl čas se posunout dál. Patrik na mě začal naléhat. Nelíbila se mu myšlenka, že bych s dostudovanou školou měla pobíhat po restauraci.

Dostala jsem na výběr. Buď Patrik a Brno nebo Zlín a restaurace bez něj. Tak jsem začala balit.

První velké vylétnutí ptáčete z rodinného hnízda. I když můžu říct, že už tenkrát jsem neměla pevně místo, kterému bych říkala „doma“. Po rozvodu rodičů se místo ve kterém jsem vyrůstala, změnilo. Jiní lidé, jiný život. Pendlovala jsem mezi Zlínem, Zádveřicemi, kde bydlí Patrikovi rodiče, přes Brno za Patrikem a Pindulou za mamkou.

Doma všude a nikde

Rozlítaná jak ďas už tenkrát. Měla jsem prakticky pořád sbaleno na cestu a řeknu vám, že jsem v tom od té doby dobře vycvičená. Sbalit si dokážu během chvilky do malé tašky a jsem ready to go.

Slzavé loučení a stěhování směr Brno. Bylo září. Všechno po prázdninách naplno fungovalo a já s životopisem v ruce začala obcházet mateřské školy v Brně.

Zdálo se nám to dost praštěné a nemožné něco najít, když všechny pozice v tuto dobu jsou již obsazené. Nakonec jsme našli. Shoda náhod? Pomoc jiných lidí? Ať tomu říkáš, jak chceš, tak se vždycky vesmír spojí a jde ti naproti, když se sama snažíš.

Zvykala jsem si na to, že každý den usínám v jiném městě. Ve studentském bytě s mým študákem Patrikem (a dalšími 5 kluky), který se v té době naplno věnoval projektu Formule Student. Docela dlouho mi trvalo, než jsem si na Brno zvykla.

Po čtyřech měsících za mnou přišel Patrik s nápadem, že by chtěl na poslední rok výšky do Anglie. Pro mě to znamenalo jediné. Rozhodnout se, jak s tím naložím. Jestli seberu všechnu odvahu a s mojí neangličtinou vycestuji s ním nebo na další rok ztvrdnu v Brně a budu pokračovat jako učitelka ve školce.

Když jedna změna střídá druhou

Byl to pro mě šok, který mi spustil slzy z očí. Sotva jsem si zvykla na Brno, měla jsem práci a teď jsem znovu stála před těžkým rozhodováním. Dlouho jsem přemýšlela. Nakonec jsem si ale řekla, že nemám co ztratit.

Cesta do Anglie

Naopak. Můžu z toho jen získat. Tak jsem začala trávit své odpolední směny ve školce, kdy děti po obědě spaly, s dvojjazyčnou knihou v ruce. Za tři měsíce jsem se toho stihla v angličtině naučit víc, jak za posledních x let ve škole. A to jsem se s angličtinou setkala už ve školce jako prcek. Kde se asi stala chyba?

Sbaleno směr Anglie, jde se do světa

Dvacetikilový kufr. Poslední kafe v Jedné básni a oči opět plné slz. Tak se mi zdá, že ty své životní posuny hezky hluboce oplakávám.

Loučení před Anglií

Nejtěžší loučení v mém životě. Vidět svoji mámu, jak se jí oči zalívají slzami, když její jediné dítě „jde do světa“. Neboj se mami, na Vánoce se uvidíme. Rozdělili nás tři měsíce.

Letiště a loučení s Patrikem. Ano, loučení. Patrik letěl do Anglie kvůli škole až o měsíc později. Byl to jen měsíc, ale bolelo mě z toho u srdce, jak kdyby to měla být věčnost. Letím do cizí země, do cizí rodiny jako aupair s angličtinou, která je spíš horší, než dobrá.

Odcestovat bylo to nejlepší rozhodnutí v mém životě

Vím, že to bylo to nejlepší rozhodnutí v životě, které jsem kdy mohla udělat. Od Anglie se vše změnilo. Přístup k životu. Přemýšlení nad sebou samotnou, nad vztahem s Patrikem, nad tím, jak chceme žít. Jako pár jsme v Anglii zažili nádherné, ale i těžké chvíle, které nás málem rozdělili. O to krásnější pak bylo, když Patrik přiletěl do Anglie na pohovor do jedné firmy. Po šestihodinové jízdě, kdy lilo jako z konve a byli jsme utahaní jak koťata, mě požádal o ruku.

Žádost o Ruku v Anglii

Chceme od života víc

Chceme žít život zeširoka a do hloubky. Chceme od života víc. Nechceme životem povrchně proplouvat. S tím se pojí mnoho věcí, jako je celoživotní vzdělávání, čtení knih, obklopovat se zajímavými lidmi, kvalitně jíst, spát a trávit čas, což všechno znásobuje naši produktivitu.

V Anglii jsme založili moje webové stránky. Vystudovala jsem v angličtině na Oxford College sportovní výživu. Mě samotné nad tím stojí rozum, kde je člověk schopný se za tak krátký čas dostat. S příletem do Anglie jsem skoro neuměla anglicky a za pár měsíců jsem začala studovat obor v angličtině.

Přesně si pamatuji tu dobu, kdy mi zbývaly poslední dva týdny v Anglii. Přiletěla za mnou mamka. Pak Patrik, který už tou dobou byl zpět v Česku, protože mu výška skončila a připravoval se na státnice.

Anglie s Mamkou

Tak jako jsem se tenkrát snažila naplno užít všechna ta oblíbená místa v Anglii, tak se teď snažím co nejvíc vytěžit z posledních dní tady ve Španělsku, než se po osmi měsících posuneme zase zpět do Česka.

Zpět v rodné zemi

Po mých 12 měsících v Anglii jsem po dvou dnech Patrikovi brečela v náruči, že chci zpět. Z rozesmátých obličejů, které člověk potkával od samotného rána, se staly obličeje kyselé. To byl starý postoj. Vždy záleží na nás, kým se necháme obklopovat a jestli se necháme lidmi kolem nás ovlivňovat.

Čtyři měsíce jsme byli u Patrikových rodičů v Zádveřicích a pak jsme se posunuli dál do Velkého Meziříčí do malé chaloupky na začátku lesa. Bydlet v domečku, kde se nad ním budou tyčit vysoké borovice, byl můj sen.

Bydlení ve Velkém Meziříčí

Autem do Španělska, Mataró Ronda de Alfons XII, 89

Chaloupka byla obyvatelná jen přes jaro a léto. Před námi se otevřeli další dveře kam dál. Měli jsme s Patrikem před svatbou a další cesta byla jasná. Na svatební téměř měsíční cestu do Kanady. Potom zpět do Česka na dva týdny. Během dvou týdnů se sbalit do našeho malého auta Kia Picanto a s ním a štěnětem Wallmontem do Španělska. Po roce opět za žitím do ciziny.

Odcestovat do cizí země na 8 měsíců, aniž bychom měli zajištěné ubytování, je adrenalin.

Sant Andreu de Llavaneres

Neboj, měli jsme kde bydlet. Aspoň dočasně. V baráku za milion euro bylo nádherně. Pohled z ložnice na východ slunce. Výhled na otevřené moře a bazén u nohou. Jako v pohádce.

Bydlení jako v té nejkrásnější pohádce

Pohádka, která pro nás měla jeden háček. Nebyl tam internet a to pro nás bylo v době, kdy jsme hledali byt ve Španělsku dost zásadní. Důležitý je pro nás internet i kvůli práci.

Oba dva s Patrikem pracujeme momentálně od počítače a bez internetu to jaksi nejde.

Během bydlení v tomto baráčku jsem ještě natáčela i cvičící videa, která teď už nedělám. V životě bychom se měli naplno věnovat pouze jedné věci. Pro mě ta jedna věc je výživa.

Hana Štipák

Hledám odpovědi, jak vypadá zdravé stravování

Zdravé stravování je pro mě středobod mojí práce, která se od ní odvíjí do různých oblastí. Pomáhám ženám měnit jejich stravovací návyky tak, aby docílily úbytku tuku. Nabízím možnosti řešení, jak na nadýmání, jak vyřešit nekonečný vlčí hlad a nekontrolovatelné chutě na sladké.

Jídlo nás ovlivňuje v mnoha směrech, což jsem si já sama uvědomila, když jsem měla nadváhu 10 kilo. K nadváze jsem se dopracovala během roku a půl a zpět jsem se dostala na svoji původní váhu a daleko víc fit během necelého půl roku.

Hana Štipák před a po

Instantní odpovědi neexistují

Dokázala jsem to bez jakýchkoliv zázračných věcí. V tomto směru totiž žádné zázraky neexistují. Neexistuje instantní odpověď v jedné větě na to jak zhubnout. Neexistují tu žádné zkratky. Pokud se chce člověk cítit ve svém těle dobře, tak musí podstatné věci ve svém životě změnit. A to není zadarmo a neděje se to samo od sebe.

Když chceš dosáhnout výsledků, které jsi doteď neměla, tak musíš začít dělat věci, které jsi doposud nedělala. To znamená, že musíš dělat věci, které většina lidí nedělá a tím se tak zařadit mezi 8 % úspěšných lidí, kteří své předsevzetí, cíle a touhy přetaví v celoživotní zvyky.

Celoživotní změny utváří tvůj život

Ano, čteš správně. Zbavit se nadváhy, spravit si trávení, vyřešit nadýmání a častý pocit nafouklého břicha je o celoživotních změnách. Není to o krátkodobé změně, z které bys čerpala benefity do konce života.

Hana Štipák

Zodpovědnost našeho života je v našich rukou. Pokud jej chceš změnit, tak to udělej. Na nic nečekej. Život je krátký na to, aby se s ním plýtvalo. Dělat v životě změny je nepříjemné. Chce to vyvinout energii navíc.

Věř ale tomu, že pravý život začíná až za hranicí tvojí komfortní zóny.

Já ji tenkrát, když jsem měla 10 kilo nadváhu, překonala poměrně rychle. Nechtěla jsem být oplácaná a mít tukové madla kolem svých boků. Během té doby jsem zjistila, co funguje a co nefunguje.

Ty to zjišťovat už nemusíš. Stačí, když si koupíš můj eBook 8 kroků, jak jednoduše zhubnout a máš všechny informace, které potřebuješ vědět, na jednom místě. Ke knížce navíc dostaneš 3 eBooky jako dárek úplně zdarma.  Kup si knížku tady.

8 Kroků Jak Jednoduše Zhubnout Hana Štipák

Nenech si ujít mé nejnovější články, videa a rozhovory týkající se zdravého stravování a hubnutí.  Přihlas se pro odběr novinek tady.

Pusť si video o mně, ať poznáš trochu víc osobně

oxford

ronnie-certifikat-cze-small