fbpx

Kalíšek Dopřejte si Pohodlí i Během Vašich Dnů Ilona Bittnerová a Veronika Lančaričová

Share on facebook
Share on email
Share on pinterest

Menstruační kalíšek používám už několik let. Dlouho jsem se na připravovaný rozhovor o kalíšku těšila. Pozvala jsem si k němu holky Ilonu a Veroniku, které asi budete znát z webových stránek a stejnojmenného eshopu kalíšek.cz. Hned když jsem poprvé viděla menstruační kalíšek na internetu, tak jsem věděla, že jej vyzkouším.

Kalíšek a já

Netrvalo to dlouho a menstruační kalíšek byl doma v své plné parádě. Neměla jsem žádné předsudky a byla jsem plná očekávání, jaké to teda bude. Od první manipulace jsem byla nadšená. Jeho zavádění je jednoduché a hlavně během svých dnů, kdy jsem měla menstruační kalíšek v sobě, jsem o něm ani nevěděla. Někdy jsem si říkala: „Snad na něj nezapomenu, když o něm ani nevím.“

Tyto pocity se u mě nedají absolutně srovnat s používáním klasických tampónů. Tampóny mě vysušovaly, bolel mě z nich podbříšek, záda a během zavádění a v průběhu menstruace často tlačil. Od té doby na něj nedám dopustit. Naše ženská cykličnost je citlivé téma, o kterém se některé ženy stydí mluvit. Společně s naladěním na svoji cykličnost, o které si můžeš poslechnout rozhovor s Danou-Sofií Šlancarovou tady, je kalíšek super pomocníkem do našich dnů.

Praktičnost, ekologie, zdraví a ušetřené peníze

Líbí se mi taky kvůli své praktičnosti. Stačí si pořídit jeden menstruační kalíšek a je to. Člověk si už nemusí myslet na to, že potřebuje pořád kupovat vložky a tampóny. Menstruační kalíšek „nedojde“. Jedním z důvodů, proč jsem se k používání kalíšku přiklonila, bylo taky zdraví. Menstruační kalíšky jsou vyráběny ze silikonu. Naproti tomu vložky a tampóny obsahují chemické látky, které mohou negativně působit na citlivou poševní sliznici, uvolňují se z nich syntetická vlákna a zachycují se na stěnách sliznice a mnohé další, které zazní v rozhovoru s Ilonou a Verčou.

Menstruační kalíšek mě taky baví v tom, že potřebuji jen jeden. Nevyhodím denně x použitých vložek a tampónů, což z dlouhodobého hlediska naši planetu zatěžuje stejně, jako jakýkoliv jiný odpad. Když se mi něco nelíbí, ale neumím to změnit v globálním měřítku, tak musím začít hlavně u sebe a tak z toho mít dobrý pocit. Koupí kalíšku taky odpadají jakékoliv další výdaje. Vím, že někdo rád kalíšky střídá, ale prakticky vám stačí jeden na několik let, což šetří vaši peněženku.

Rozhovor nejen o kalíšcích

V rozhovoru jsme neprobraly jen menstruační kalíšek, ale taky menstruační látkové vložky, menstruační kalhotky a menstruační houbu. Dozvíš se jaké má kalíšek výhody oproti klasickým vložkám a tampónům, jak jej vybrat, používat a mnohé další, což si můžeš přečíst níže v otázkách, které jsem holkám položila.

V rozhovoru zazněly tyto otázky:

 1. Holky, kdy jste se poprvé setkaly s menstruačními kalíšky?
 2. Pro ženy, které menstruační kalíšek neznají a slyší o něm poprvé, jak bys jej popsaly? Z jakého je materiálu, jak dlouho nám vydrží apod.
 3. Co osobně máte na menstruačním kalíšku rády?
 4. Některé ženy mají  strach zkusit menstruační kalíšek, protože to je něco nového, co není tak obvyklé. Jaké výhody oproti menstruačním tampónům a jednorázovým vložkám, nejen pro nás, ale i naši planetu, menstruační kalíšek má?
 5. Když je žena začátečnice s menstruačním kalíškem, jak by si měla vybrat pro sebe ten nejlepší a podle čeho?
 6. Já vidím v menstruačním kalíšku velkou výhodu taky pro ženy, které se věnují sportu. Pamatuji si na dobu, kdy jsem používala ještě jednorázové vložky a s těma se opravdu špatně sportovalo. protože o něm absolutně během sportu nevím a nebojím se s ním jít ani do bazénu nebo moře, protože je to absolutně bez problému. Je lepší mít pro tyto dny, kdy se žena chce věnovat i sportu, třeba jiný druh kalíšku?
 7. Jak o kalíšek šetrně pečovat? Existuje možnost vyčištění kalíšku bez chemických prostředků? Třeba jen s tím, co se běžně objevuje v naší domácnosti?
 8. Na vašich stránkách kalisek.cz si ženy mohou všimnout nejenom menstruačních kalíšků, ale taky látkových vložek a menstruačních mořských hub. Který produkt z těchto třech u žen vyhrává?
 9. Jaké jsou ohlasy žen, které přešly na menstruační kalíšek?
 10. Jak postupovat čištění kalíšku, když je žena na cestách. Přece se kalíšek musí vyprázdnit a ne vždy je umyvadlo součástí každé kabinky na toaletě. Jaké jsou další možnosti, jak se s tímto vypořádat mimo domov?
 11. Co by podle tebe měla vědět každá žena, která chce přejít na používání menstruačního kalíšku?

Kam pro menstuační kalíšek

Na menstruační kalíčky a další pomocníčky během menstruace se podívej na tyto webové stránky kalíšku. Na webových stránkách najdeš mnoho dalších zodpovězených otázek, které tě možná napadnou ve spojení s kalíškem. Najdeš tak taky blog, kde si můžeš přečíst příběhy žen s používáním kalíšku. Na webu se můžeš taky přesunout na YouTube kanál, kde holky dávají videa spojená s otázkami a používáním menstruačního kalíšku.

Všechny menstruační kalíšky, vložky a houby si můžeš přijít prohlídnout do kamenného obchodu na Tusarově ulici 25 Praha 7.

Dnes rozhovor i s videem


Práva na hudbu
For Mimi by Twin Musicom is licensed under a Creative Commons Attribution licence (creativecommons.org/licenses/by/4.0/)
Artist: www.twinmusicom.org/
Whatdafunk by Audionautix is licensed under a Creative Commons Attribution licence (creativecommons.org/licenses/by/4.0/)
Artist: audionautix.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sbíráme cookie pro lepší fungování webu.