KISS aneb dělat věci jednoduše

0 Shares

KISSV životě se mi líbí držet se zkratky KISS = Keep It Simple, Stupid! Což je zkratka anglického výrazu „Zachovej to jednoduché, hlupáku! “ Jenže kolik z nás to dokáže? Kolik z nás , když s něčím novým začínáme, popřípadě něco vytváříme se snaží udržet toto pravidlo po celou dobu našeho plánu či snažení v hlavě? Většinou naše nadšení z něčeho nového se promění v hledání a vytváření té nejsložitější cesty za naším vytyčeným cílem, aniž bychom si to vnitřně uvědomovali. Je typické, když něco chceme, že to chceme co nejdřív. Jenže se slovy hned, rychle, co nejdřív přehlížíme ty nejzákladnější věci, které často jednoduchou věc v konečném důsledku dělají složitou. Když se poté po myšlence rychle nedostaví vysněný výsledek naše snaha a touha pokračovat dál upadá. Se slovem rychle vidím složitost. Složitou neuspořádanost, kdy je snaha udělat věci velmi rychle, tudíž nekvalitně a v konečném důsledku stejně povede k začátku toho jednoduchého a nebo úplnému zániku a zklamání.

Proč to ale nedělat jednoduše. Nemít nad sebou bič s pohrůžkou rychle, ale jednoduše velký cíl rozložit na menší dílčí cíle s nimiž můžeme udržovat neustále naši motivaci, protože každý menší splněný cíl nás posune dál. Díky menším cílům se také můžeme jednodušeji držet zkratky KISS. S myšlenkou jednoduše a postupně se ale také pojí delší časové rozmezí, což mnoho lidí nemá rádo a může být taktéž důvodem zanechání určité činnosti. Hm, ale tím pádem to vypadá, že ani jeden způsob nezaručuje člověku úspěch. Což je pravda. Každý z nás si aspoň jednou v životě zažil, jak těžké je jít za vysněným cílem, udržovat se vnitřně motivovaný a „nescházet“ z cesty. Reálné výsledky totiž nepřicházejí ze dne na den a jednoduchá cesta k nim rozhodně nevede.

Jednoduchá není už z toho důvodu, že naše činnost je z velké části ovlivnitelná tím co si nosíme v hlavě. Každá činnost začíná od myšlenky a je jen na nás, jak tato myšlenka bude formulovaná. Naše myšlenky mohou působit jako podnět k činnosti, povzbuzení k činnosti a tudíž fungovat jako pozitivní stimul. Bohužel mohou taktéž působit opačně a to jako negativní podnět, který nás od činnosti odrazuje popřípadě průběh činnosti ztěžuje. V konečném výsledku je naše myšlení = myšlenka směsicí toho čemu dovolíme vstoupit do naše života a ovlivnit nás. Ne vždy můžeme ovlivnit to, co do našeho života vstoupí, ať už je to cokoliv, ale můžeme jednoznačně ovlivnit naši reakci a následné chování na danou situaci.

V životě se nesčetněkrát setkáme s nepochopením naší cesty k vysněnému cíli, kdy se nás ostatní snaží z této cesty svést někam jinam. Mnohdy to bývá právě proto, že oni sami na žádné takové cestě nejsou a cítí se méněcenní. V tu chvíli přichází na řadu myšlenky, naše JÁ a znovu uvědomění si podstaty toho co děláme a proč to děláme. Hlavně Keep It Simple, Stupid! Děláme to, protože nás to baví, naplňuje nás to, posouvá nás to kupředu, cítíme se díky tomu šťastní a cenní pro sebe samotné. Jednoduše to vychází z nás ne z potřeb někoho jiného a to by nám mělo k cestě kupředu stačit. Je to jen a jen naše cesta, která je ovlivněna jen a jen našimi myšlenkami, které dávají podobu našemu životu.

-h-

0 Shares

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *