fbpx

Jez Jako Člověk Paleo – Michal Turna

Share on facebook
Share on email
Share on pinterest

Za změnou stravování mnoho lidí vidí jen možný úbytek váhy. Je to taky nejčastější důvod, proč jsme ochotní z naší stravy něco vypustit, něco obětovat ve prospěch úbytku na váze.

Cítit se fajn ve všech oblastech života

Samozřejmě to mám stejně. Chci se cítit ve svém těle fajn, vypadat dobře a netrápit se před zrcadlem s nadbytečnými kily. Ta s sebou přináší ale ještě daleko víc úskalí, než jen viditelný nadbytek tuku na těle. Cítíme se unavení, chybí nám energie, kterou bychom mohli investovat do něčeho, co nás baví a naplňuje. Máme potřebu šlofíčků a gaučinku na sedačce, místo procházky do přírody.

Víš, co způsobuje tvoji únavu?

Máme pocit, že se cítíme víc unavení než čilí. Budíme se s mlhou v hlavě, která během dne někdy vůbec neustoupí. Svádíme to na věk, náročnou práci, život ve stresu. Co když za to všechno z velké části může ale strava? Co když tě unavenou dělá právě to, co jíš?

Michal Turna, můj dnešní host v podcastu, vidí za paleo stravováním stejně jako já daleko víc, než jen úbytek váhy. Vrátí se ti energie, po ránu se budeš cítit čilá a večer budeš mít stejné množství energie jako ráno. Po obědě nebudeš mít pocit na spaní a celkově se tvá produktivita znásobí. Stane se z tebe nový člověk.

Stačilo jedno video

S Michalem jsme se samozřejmě opřeli do tématu stravování, hubnutí, ale taky produktivity, s kterou je stravování velice úzce spjato. Michal se už 5 let stravuje podle principů paleo stravy, koketuje s přerušovaným půstem a byl u samotného začátku, kdy se paleo stravování dostalo do České republiky.

Jak Michal říká, tenkrát mu stačilo vidět 10 minutové video od Petra Máry, aby vše pochopil, dávalo mu to smysl a šel do toho naplno. Před pěti lety bylo v češtině velice málo informací o paleo stravování, tak člověku nezbývalo nic jiného, než to zkoušet a pak si hledat informace v zahraničí.

Za 3 měsíce 15 kilo

K paleo stravování přičichnul, když na vysoké škole tělesné výchovy a sportu přibral za 3 měsíce 15 kilo. Chtěl svoji postavu, pohodu a energii zpět. Michal začal jednat a hledat způsob, jak se co nejrychleji dostat na svoji původní váhu.

Během přechodu na paleo stravu zjistil, že paleo stravování je daleko víc, než jen změna stravy. Paleo stravování totiž mnoha lidem přináší daleko víc, než jen úbytek váhy. Začnete se daleko líp soustředit, zvýší se vám energie a tím i motivace se něčemu věnovat. Opustí vás typický „gaučink style“.

Při rozhovoru jsme taky probrali téma, jak důležitou roli v dlouhodobé neboli celoživotní změně stravování, hraje naše hlava. Myšlenky, které se nám tvoří v hlavě, si s námi dokážou pohrávat a ovlivňovat naše činy a jednání. Proto je důležité umět se svojí hlavou pracovat. Uvědomit si, že jsou to jen myšlenky a že je jen na nás, kterými se necháme ovlivnit a které si v hlavě necháme.

Jez Jako Člověk Paleo - Michal Turna

Paleo mění život

Při změně stravování začneš přemýšlet nad životem jinak a uvidíš, jak dalekosáhlé účinky má strava. Uvidíš, jak nás strava neskutečně ovlivňuje ve všech směrech. I to že máš náladu pod psa, a jsi podrážděná, může být způsobeno nevhodným jídlem.

Všechno to může změnit jiná strava. Neméně důležitá v tomto procesu, kdy chceme něco změnit je i naše hlava. Hlava a myšlenky jaké se v ní tvoří. Myšlenky totiž dokážou zásadně ovlivnit naše jednání, rozhodování a činy. Často se nám do hlavy dostávají negativně zabarvené myšlenky, které nás stahují a mnohdy se jim to podaří.

Všechno je to v hlavě

V tuto chvíli je dobré si uvědomit, že to jsou jen myšlenky. Pošli je pryč a nahraď těmi, které ve své hlavě chceš mít, kterým chceš věřit, a dělají ti dobře.

Protože všechno začíná v hlavě.


For Mimi by Twin Musicom is licensed under a Creative Commons Attribution licence (creativecommons.org/licenses/by/4.0/)
Artist: www.twinmusicom.org/
Whatdafunk by Audionautix is licensed under a Creative Commons Attribution licence (creativecommons.org/licenses/by/4.0/)
Artist: audionautix.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sbíráme cookie pro lepší fungování webu.