fbpx

Jaké Je To Žít 10 Minut Od Moře Ve Španělsku a Proč Se Vracíme Do Česka

Share on facebook
Share on email
Share on pinterest

„Haničko, prosím tě, neupekla bys nějakou buchtu? Dlouho jsme nic takového neměli a já bych si dal něco dobrého ke kávě.“ Už od pátku mě Patrik prosil, ať položím své ruce do mouky a vykouzlím něco voňavého a sladkého. Vůni kardamonu, hořkého kakaa a banánu cítím na rukou ještě teď, když píši tyto řádky.
Vytáhla jsem z kuchyňské skříňky poslední zásoby pohankové mouky, s níž mi přišla do hlavy myšlenka, že se náš pobyt ve Španělsku krátí. Tak jak se nám krátí některé kousky potravin z České republiky, tak se nám krátí naše bydlení 10 minut od moře.

Cestou necestou do Španělska

Plán byl jasný. Vypadnout na půl roku do cizí země zkusit zase něco nového. Dva týdny po svatební cestě v Kanadě, kde jsme strávili krásných 22 dní, jsme vyrazili směr Španělsko v našem malém drakovi jménem Kia Picanto.
Naložení až po strop s půlročním štěnětem jménem Wallmont vstříc cestě dlouhé 2 000 kilometrů. Směrem na Prahu jsem na mobilu vyřizovala poslední drobnosti jako cestovní pojištění na celý rok. Ještě, že jsou ty internety. Po horkém cestovním dni a projetí francouzských hranic jsme složili hlavy v krásném kamenném baráčku přes airbnb. Čekala nás poslední částí naší cesty.

Zřícenina hradu Mataró Hana Štipák
Kilometry ubíhaly a při pohledu na Pyrenejské pohoří bylo jasné, že se blížíme k cíli. K cíli, který nás ještě jedním krůčkem dělil od místa, za kterým jsme cestovali.

Patrikovy pracovní závody v městečku Granollers pro nás byly víkendovou přestupní stanicí. Utaháni po cestě s vidinou horké sprchy a čistého prádla přišlo na řešení problému, že v hotelu rezervovaným týmem, nesmíme mít psa. Se slzami v očích a odmítáním nechat spát Wallmonta samotného v autě jsme našli řešení, které bylo v podobě druhého hotelu hned vedle nás.
Tolik slzí a tolik úsměvů nakonec, když jsem zjistila, že jsme opět ubytovaní na stejném hotelu jako Sebastien Loeb. Díky Wallmonte, ještě že tě máme.

Jak Wallmont snědl své první Chilli

Po sežrání hořké čokolády s chilli naším psem, jsem se během závodního víkendu ocitla s mojí neznalostí španělštiny v lékárně. Zjistila jsem, že ve stresové situaci, která potřebuje rychlé řešení, ze sebe dostanu i to co nevím, že ve mně je. Ukázkové vylezení z ulity a komfortní zóny na 100%.

Každá zkušenost tě v životě něčemu naučí. Jako mě schovávat čokolády v dostatečné výšce od našeho italského chrtíka. Víkend se blížil cíli. Nemohla jsem se dočkat, až uvidím naše přechodné bydlení na týden. Ano, jeli jsme do cizí země, aniž bychom měli zajištěné bydlení.

Italský chrtík Wallmont relax Hana Štipák
Wallmont se dal s námi na meditace.

Byli jsme domluvení s kamarádem z Argentiny, že nás na týden ubytuje „u sebe“ v baráčku, který hlídá svému zákazníkovi z Dakaru. Dům byl ve městečku Sant Andreu de Llavaneres. Poprvé v životě jsem strávila necelé dva měsíce v domě za 1 milion euro. S výhledem na moře a vycházející slunce, které se každé ráno pohupovalo v ložnicovém okně. Slunce mě doprovázelo i při sprchování pohledem z okna ven.

Východ slunce ve Španělsku Hana Štipák

Týdenní plán hledání bytu se posunul na dva měsíce (aka španělská mañana v přístupu k řešení věcí Španěly) a my byli rádi, že konečně bydlíme. Rozloučili jsme se s pohádkovým bydlením. Naposledy jsme se okoupali v bazénu a mazali autem do města Mataró, vzdáleného 10 minut od Sand Andreu, z kterého ti dnes píši.

Plán byl šest měsíců

V plánu byla cesta do cizí země na šest měsíců. Za pár dnů to už bude měsíc sedmý a my stále tady. Přečkali jsme zimu, která byla podstatně mírnější než ta česká. Teploty v noci nikdy nešli pod nulu. Dlouho jsme si i během podzimních měsíců dopřávali teplot, které dovolily jen lehkou mikinu.

Zimní měsíce s sebou přinesly chladnější noci především v bytě, kde jsme ještě před pronajmutím těžce hledali topení. To jsme nenalezli. Zkrátka tu netopí. Jižanský národ, který přes léto vzdoruje vysokým teplotám, se přes zimu spokojí s tlustší dekou a maximálně přímotopem v jednom pokoji.

Španělsko Moře Pohoda Hana Štipák

Ok, některé dny tu bylo opravdu chladno, ale při představě velkého přímotopu v našem mini picantu na cestě do Česka jsme jej zavrhli. Zkusíme to vydržet. Vydrželi. Občas sice s otevřenou troubou, ale žijeme. I se psem.

První Vánoce spolu mimo Českou republiku

Vánoční ozdoby Španělsko Hana Štipák

Na Vánoce, které pro nás byly s Patrikem první společné, jsme koupili šupináče na místním trhu. Chtěli jsme takového, který se nejvíc podobal kaprovi. Uvařili rybí polévku (má první v životě), nachystali nefalšovaný bramborový salát a upekli pár druhů odlehčeného cukroví.

Místo procházky do zasněženého lesa jsme se prošli v hlubokém písku kolem moře. Štědrovečerní idylka splněna. Pro Španěly je vrcholem vánočních svátků až svátek Tří králů, takže největší oslavy na nás teprve čekaly.

V Katalánsku, v části Španělska kde bydlíme, zapomeňte na Mikuláše a Ježíška. Místo Mikuláše se zde setkáte s Caganerem (čti kaganer, my mu říkáme kaganel). Kakajícím chlapečkem, který přináší hojnost. Jeho příběh se váže k cestě do Betléma s maminkou, kdy neudrží svoji potřebu a vykoná ji kousek od Betléma. Postavička natolik oblíbená, že ji najdete i ve španělské verzi Betlému.

Tío de Nadal Vánoce Španělsko Hana Štipák

Pod stromeček naděluje tío de Nadal, což znamená strýček Vánoc. Tío de Nadal je dřevěné polínko, které má oči a ústa. Přes hřbet má přehozenou deku a jeho úkolem je dát dětem dárečky. Děti musí polínko do Vánoc krmit, (nechávají před ním jídlo) aby jim nadělil dárečky. Ty děti dostanou pomocí zvláštní tradice, kdy do polínka bouchají a to jim „vykaká“ dárečky. Kakající zvyky tu mají nějak v oblibě.

Jednu výhodu být v cizině během Vánoc to mělo. Člověk se přes svátky tak necpe, jako když objíždí rodinu a celý průběh je daleko klidnější. Rodina nám však během tohoto období chyběla. Během Vánoc jsme zjistili, že nám chybí rodina, přátelé a takový ten běžný kontakt s lidmi, když si jdete s dlouholetými kamarády na pivo.

Cesta zpět domů za svými kořeny

Rok života v Anglii na nás s Patrikem zanechal velký vliv. Rok žití v zahraničí nás hodně změnil a my jsme za to vděční. Změnili jsme pohled na život a na to, co je v životě opravdu pro nás důležité. Po návratu domů nám pozitivní náboj z ciziny chyběl, což byl taky důvod k odcestování do Španělska. Chtěli jsme tu vlnu nadšení pocítit znovu.

Ve Španělsku však taková vlna nadšení nepřišla. Nevíme jestli je to tím, že už jsme rok v cizině žili a prvotní WAU pocit a nadšení se už odehrálo. Připadá nám, že s další zemí tento pocit není už tak silný. Zjistili jsme, že žít ve světě je velká zkušenost, kterou by si mě zkusit každý, nás už ale táhnou kořeny zpět.

Španělsko Mataró Hana Štipák

Na světě je neskutečné množství míst, která jsou nádherná k žití a poznávání a to i v naší republice, kterou nemáme zdaleka celou projetou. Všude je chleba o dvou kůrkách. Všude se musí pracovat, aby měl člověk z čeho žít a ani v zahraničí člověku nic jen tak nespadne do klína.

Chybí nám rodina a přátelé a taky lidé na další spolupráci pro naše podnikání. Díky internetu jsem poznala neskutečně moc zajímavých lidí, se kterými bych chtěla navázat bližší spolupráci. Osobní kontakt je ale osobní kontakt.

Česká republika nám přijde jako úžasné místo na žití. Lidé, co na Českou republiku nadávají, by měli vycestovat a vidět jak to chodí v jiných státech. Potom by byli možná vděční za to, jak se u nás máme. V Česku si plánujeme udělat základnu. Cestování se chceme nadále věnovat na delší časové úseky. Jak se nám to bude či nebude dařit, uvidíme v budoucnu. Sami ale víme, že je jen v našich rukou, jak to dopadne.

Blížíme se ke konci

ŠPanělsko hory Hana Štipák

Sedmý měsíc se blíží ke konci a my před sebou máme poslední dva měsíce v prosluněném Španělsku. Chybět nám rozhodně budou každodenní procházky kolem moře, které máme od bytu 10 minut chůze. Jsme vděční za možnost bydlet na tak úžasném místě. Umožňuje nám být během jednoho dne u moře i v horách, když budeme chtít. Stačí vzít auto a do hodiny severně nad městem máme krásně kopcovité hory, na kterých jsme se letos setkali i se sněhem.

Žití v jižanském státu přináší pro nás jako jedlíky nejednu výhodu. Možnost mít každý den čerstvou rybu nebo mořské plody z trhu na stole. Jako milovníci vysokotučné/paleo stravy tu koupíme avokádo za zlomek ceny než v Česku, což je samozřejmě kvůli dovozu logické. Kilo avokáda (cca 5 avokád) tu kupujeme kolem 2 eur, což je přes padesát korun.

avokádo
Zelenina a ovoce i během zimy se mi tu zdá v daleko lepší „kondici“, než u nás. Rajčata tu přes zimu taky nejsou rajčata, ale další druhy zeleniny jsou chutné i v těchto měsících. Stejně jsem zastánce toho, že člověk by se měl stravovat sezóně a podle místa kde se nachází. Takže v Česku přejdu namísto avokáda víc na máslo a další tuky, jako je olivový olej. Ten si nenechám ani doma uniknout.

Jak se rozjíždí má práce ve Španělsku

Teď trochu z toho pracovního života. Z počátku to šlo ztuha. Při dvouměsíčním pobývání v miliónovém domě jsme byli odříznutí od internetu, což je pro naši práci zásadní. Proto jsme museli několikrát do týdne na několik hodin navštěvovat místní kavárnu a dohánět veškeré resty tam.

Výhled od domu ve Španělsku Hana Štipák

Takže to mnohdy vypadalo tak, že to co jsem vydělala, jsem nechala v kavárně za občerstvení. Nic moc. S přestěhováním do Mataró moje práce začala nabírat na jiných obrátkách. Nejenom, že tu máme nejlepší internetové připojení, které jsme kdy měli, ale taky se nám podařilo dobít další kus ledovce. Nikdy bych nevěřila, že podnikání dá tolik práce, než se vložená energii do něj začne vracet. A že to někdy trvá a člověk s tím chce mnohokrát seknout. Pak mi přijde milá zpráva nebo email, že to co píšu a dělám, mnoha lidem pomáhá, dobíjí energií a motivuje. Hned jsem opět na koni a vím, že to má cenu.

Plním si tím taky svůj sen. Mít možnost nebýt svojí prací vázaná místem a podnikat kde se mi zachce a kde budu zrovna potřebovat.

Bez Patrika by to však bylo všechno složitější. Byl to on, který dostal nápad na online podnikání a je to on, který mi pomáhá to všechno tahat nahoru. Největší novinkou je v mé práci nahrávání podcastů, rozhovorů s lidmi, kteří ve svém životě dokázali něco změnit. Motivují svým příběhem a inspirují ostatní.

Hana Štipák SHOW
Před pár dny jsme navázali spolupráci s úžasnou firmou svět plodů na základě affiliate programu. Co to pro tebe a mě znamená? Když si přes mé odkazy, které tě dovedou na jejich internetový obchod s oříšky a sušenými plody, něco v jejich obchodě nakoupíš, tak z toho dostanu finanční provizi. Zatím se s jejich nabídkou u mě můžeš setkat v odkazech, které najdeš v článcích, nebo lítají někde kolem na stránkách.

Spolupráce se Světem Plodů

Svět Plodů Hana Štipák
Spojila jsem svou značku se Světem Plodů. Nakupujeme tam už několik let. Ořechy kupujeme minimálně na tři měsíce dopředu. Kup si své ořechy.

Patrik dneska připravil můj obchod, ve kterém na jejich produkty budu taky odkazovat. Můžeš si u nich koupit vynikající ořechy, semínkové směsi a sušené ovoce, kokosové produkty, raw tyčinky a mnoho dalšího.
Na Svět plodů jsme narazili a kupovali od nich produkty daleko předtím, než nás vůbec napadlo s nimi navázat spolupráci. Už když jsme žili v Anglii, tak jsme si od nich kupovali ořechy ve velkém do zásoby a dnes, hle spolupráce je na světě. Spolupráce, za kterou jsem moc vděčná.
Mají kamenný obchod i ve Zlíně, což je mi vztahem a srdíčkem ještě bližší, protože ze Zlína pocházím. Krásně si hýčkají každého zákazníka, když tě na svém eshopu vyzvou k tomu, aby sis vybrala ochutnávku nějaké potraviny k objednávce zdarma. Jelikož my nakupujeme vždycky ve velkém, tak se nám dostanou vzorky nových raw tyčinek, sušeného ovoce a semínek. A to je super, ne?

Webináře 8 kroků, jak jednoduše zhubnout

Online poradenství ve výživě jeden na jednoho jsme rozjeli na plné pecky a já zjišťuji, že bych chtěla dělat i online kurzy, které by byly přístupné pro větší množství lidí z pohodlí vašeho domova.
Aktuálně každý čtvrtek vychází jeden krátký webinář k eBooku 8 kroků, jak jednoduše zhubnout. První, který proběhl minulý týden najdeš níže ve videu. Pokud máš zájem sledovat nadcházející díly (dalších sedm), tak se přihlas na YouTube k odběru mých videí a žádný nový ti neunikne.


To je pro dnešek vše. Na další článek podobného rázu se můžeš těšit zase příští týden.
-h-

Chceš vyzkoušet nějaké dobroty ze Světa Plodů už dnes? Podívej se na mé nejoblíbenější tady.

4 komentáře u „Jaké Je To Žít 10 Minut Od Moře Ve Španělsku a Proč Se Vracíme Do Česka“

 1. Tvrdit, ze kazdy by si mel zkusit bydlet v zahranici? To je omezeny nazor. Kazdeho bydleni v zahranici nezajima. To je jako bych rekla, ze kazdy by mel chovat kone, protoze to jsou uzasna zvirata a kazdy by mel mit 7 deti, aby zvedl porodnost republiky. Z omezenych lidi je mi k placi. Je mi te lito. Ale ty tenhle prispevek smazes,protoze se za sebe stydis a nechces aby si to nekdo dalsi precetl, vid?

  1. Ahoj Tyno,

   já se za svůj názor nestydím a proto nemám problém tvůj komentář zveřejnit :). Ano, každého život v zahraničí nezajímá. Podle mě je to fajn zkušenost do života, která může člověku v mnohém otevřít oči. Pro mě je to zkušenost k nezaplacení, která mě naučila nad mnohým přemýšlet úplně jinak než dřív.

   S pozdravem Hanka

 2. Prave jsem narazila na Vas clanek Hanko, a musim rict ze za vami plne stojim. Po 25 letech zijici v zahranici musim jenom potrvdit co uz jste jednou napsala. ANO, kazdy Cech by mel jednou v zivote opustit „ceskou kolebku“ a poznat zivot za hranicema. Ne jako turista, ale jako obcan. Udelat si predstavu jak se zije jinde, jake jsou mravy a etikety, kultura and zivotni styl a hlavne jak se lide k sobe chovaji.
  Opet ANO, udela to z vas jineho cloveka, naporad! Jestli k lepsimu – to zalezi na osobnosti – rozhodne vsak uz nikdy nebudete uvazovat pouze jako predtim …

  Lide, kteri se v zivote nedostali dale nez na hranice Ceske domoviny samorejme nikdy nepochopi co jste mela na mysli, a ani nemohou. Protoze neznaji nic jineho. „Their vision is to narrow, their brain is underdeveloped and they think only one way“ There is no detour in their live. And that is unfortunately sad.

  Anyway, I like our article. Good luck with everything :).

  R

  1. Dobrý den, děkuji za hezký komentář. Souhlasím s vámi. My si teď daleko víc České republiky vážíme. Máme se tu krásně a žije se tu hezky.
   Život v zahraničí není jen moře a radovánky. Člověka to dokáže hodně proškolit. Zahraničí milujeme, ale čím dál víc se raději vracime domů❤️.

   S pozdravem Hanka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sbíráme cookie pro lepší fungování webu.