fbpx

Jak funguje Oura Ring

Share on facebook
Share on email
Share on pinterest

O většinu technických vymožeností se u nás doma stará Patrik. Proto i Oura Ring, prsten na vyhodnocování spánku, byl jeho nápad. Prvně jsem po něm nijak netoužila. Až mi Patrik ukázal jaká data to dokáže sbírat a já zatoužila.

Proč jsem nakonec chtěla Oura Ring

Oura Ring jsem původně chtěla z jednoho prostého důvodu. Chtěla jsem vědět, jak často se za noc budím kvůli Oliverovi na kojení. Někdy jsem totiž měla pocit, že jsem vzhůru i osmkrát za noc, jindy zase jen dvakrát. Byla to má zvědavost, která mi nedala. Chtěla jsem vědět, jestli je to jen můj subjektivní pocit počet vstávání za noc nebo ne. Dal mi na to Oura Ring odpověď? Ano i ne. Podrobnější odpověď najdete ve videu.

Oura ring je hlavně tracker vašeho spánku. Dokáže vyhodnotit fůru věcí, které se během spaní odehrávají nerušeně na vašem lůžku. Nenapravitelným nočním sovám může pomoct v nastolení včasného ulehnutí do postele, které je pro nás tak důležitý. Já se spánkem nikdy neměla problém. Vždycky jsem se raději vyspala, než abych hleděla do noci na filmy. Proto jsem si říkala, že je pro mě Oura Ring zbytečnost, když se spaním nemám absolutně žádný problém. Zvědavost, co se během mého spánku děje byla však větší a Oura Ring byl za pár týdnů doma.

Vliv jídla na spánek

Teď maličká odbočka. Jelikož jsem posedlá jídlem, (v tom dobrém slova smyslu) tak nejvíc u sebe pozoruji, jaký má vliv jídlo na můj spánek. Mám na mysli pro mě špatné jídlo, které mi nedělá dobře.

Není to však jen o druhu jídla. Náš spánek ovlivňuje i to, kolik jídla jsme během dne snědli, jaké to bylo jídlo a za jak dlouho jsme šli večer po jídle spát. To samé platí s alkoholem a kávou. Alkohol nemám jak posoudit, protože ho už přes dva roky nepiju, kromě nealko piva, které mám ráda v horkých dnech.

Vím, že je pro mě ideální mít alespoň dvě hodiny mezeru bez jídla před spaním. Nejlépe tři a více. Snažíme se večeřet v šest, nejpozději kolem sedmé a pak už nic nejíst. Jsme takto na to zvyklí a vyhovuje nám to. Když jsme například teď na dovolené ve Španělsku, tak se nám to některé dny nedaří. Jsme dlouho na pláži a večeříme pozdě. Proto i spánek posouváme na později, čímž se posouvá úplně vše. Jak večeře, tak čas, kdy jdeme spát.

Na svých výsledcích v aplikaci vidím, že můj spánek není tak kvalitní jako doma, kde máme jiný režim. Rozhodně jej máme lepší v jídle. Tady zkoušíme a dopřáváme si víc, než normálně. Nejtěžší pro mě ale je jít spát krátce po jídle. Například včera jsme šli na večeři až o půl deváté. Šli jsme do místní pizzerie, kde dělají italskou pizzu. Netrhala jsem partu a dala si pizzu taky, i když se po ní nijak neutluču. Večer jsem nemohla usnout, často jsem se budila a má tepová frekvence klesla těsně před vstávání, což je pozdě. Kombinace pro mě ne dobrého jídla tak pozdě večer udělala své.

Na datech jde vidět, že mé tělo mělo moc práce se zpracováním potravy a těžce se mu usínalo, což potvrzuje doba usínání přes jednu hodinu. Proto je dobré mít správné stravovací návyky, které můžeme mít jako jednotlivci lehce odlišné. Jít spát včas je jedna věc a jíst zdravě je věc druhá. Jako reset nebo start pro nové stravování vám může hezky posloužit krátkodobý stravovací program Whole30, který jsem si taky vyzkoušela. Mé zkušenosti s ním si přečtěte tady.

Špatný spánek má na následující den velký vliv. Jak na naši náladu, energii, tak taky na výběr jídla. Unavení často saháme po velkém množství sacharidů nebo kombinaci vysokého množství sacharidů a tuků (jakékoliv fastfood – pizza, hamburger, jakékoliv smažené jídlo), což nás v konečném důsledku zase jen unaví. Proto si je fajn si svůj spánek chránit a snažit se jíst zdravě, co nejvíc to jde.

Oura Ring a jeho funkce

Oura Ring snímá vaše data během spánku pomocí třech diod. Přenos dat funguje na základě Bluetooth. K jeho fungování potřebujete aplikaci, bez které se neobejdete. Aby jste pochopili, jak Oura Ring přesně funguje, tak jsem vám o tom natočila video. Najdete ho níž, pod tímto textem.

Ve videu vám ukážu jak samotný Oura Ring, tak prostředí aplikace a mé dosavadní data. Na aplikaci, kterou ve videu ukazuji, si nejlépe představíte, co všechno tento malý prsten dokáže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sbíráme cookie pro lepší fungování webu.