Jak Hormonální Disruptory Ovlivňují Naše Zdraví Pavlína Pavlištová

52 Shares

Hormonální disruptory je problematika, o které jsem se dozvěděla díky našemu projektu Miminko maminko. Na toto téma jsme se společně bavily s Pavlínou Pavlištovou. Dnes jsem jsi pozvala pro stejnojmenný rozhovor, jak hormonální disruptory ovlivňují naše zdraví. Hormonální disruptory je pojem, který asi nebude všem tak známý. Takže možná stejně jako já před rozhovorem pro Miminko maminko teď nevíte, co tento pojem znamená. A to je úplně v pořádku, protože Pavlína Pavlištová nám jej vysvětlí.

Hormonální disruptory všude kolem nás

Když se člověk začne víc zajímat o kvalitu jídla, které jí, tak se většinou zájem po nějaké době rozšíří i do jiných oblastí. Zjistí, že je toho kolem něj daleko víc, co se dá ovlivnit nejen z pohledu vztahu k sobě samotnému, ale taky k naší Zemi. U nás to dál pokračovalo používáním plátěných tašek, vyvarování se plastům v co možná největší míře, třídění odpadu (to už je snad základ u každého) a nakonec došlo i na kosmetiku a drogerii.

Kosmetika a drogerie jsou dvě oblasti, ve kterých se objevují hormonální disruptory. Tady to ale nekončí. Hormonální disruptory jsou taky v oblečení, nábytku, podlaze, barvách na zdi, dětských jednorázových plenkách, vložkách, tamponech a taky v dětských hračkách.

Výčet je široký. Zdaleka jsem nevypsala všechno a asi to není ani potřeba. Nikdo nikoho nechce strašit. Chceme společně s Pavlínou Pavlištovou na problematiku hormonálních disruptorů upozornit. Potom už je na každém z nás, jak se zařídí. Třeba vám tento rozhovor odpoví, proč vás trápí určité zdravotní problémy a kde může být zakopaný pes.

Děláme to kvůli sobě

Člověk když takto slyší co všechno kolem nás je špatně a ubližuje nám, tak má pocit, že se zblázní. Že nemá šanci vyváznout, že se nemá jak bránit a že je to nakonec zbytečné.

Já říkám, že žádná snaha není zbytečná a člověk by se měl v každé situaci snažit o to nejlepší co může.

Pořád bychom měli myslet na to, že všechno co děláme, tak děláme pro sebe. A co je víc, než investovat sám do sebe a vlastní rodiny? Co se týče problematiky toxických a rizikových látek, tak nemáme šanci se jim v plné míře vyhnout. Co však můžeme, tak je jejich eliminace. Eliminovat můžeme hodně věcí a není to ani tak těžké jak se na první pohled může zdát.

To vše v rozhovoru s Pavlínou Pavlištovou, kterou můžete znát z facebookové skupiny Svět Non Toxic. V této skupině najdete velkou oporu v komunitě, která se snaží ze svého života dostat co nejvíce škodlivých látek. Pyšní se mnoha vypracovanými soubory, ve kterých najdete doporučení na non toxic kosmetiku, drogerii, prostředky na mytí nádobí, uklízení, praní a další mnoho dalšího. Skupina má více jak 18 000 členů!!

Doporučená videa od Pavly, která zazněla v rozhovoru:

Přednáška Vyhyneme? od pana Jaroslava Petra.

Krátké naučné video o endokrinních disruptorech.


Poznámka k rozhovoru

Ke konci rozhovoru, kdy jsme se s Pavlou bavily o rizikových látkách v hrncích, tak byl zaměněn nikl za zinek. Takže se jednalo o nikl, ne zinek, kdyby to náhodou někomu vrtalo v hlavě. Jinak ionty zinku (kovu) působí taktéž jako hormonální disruptory a objevují se v pozinkovaném nádobí. Takže podíl u nerez oceli 18/10 je podíl chromu a niklu, nikoliv chromu a zinku, jak zaznělo v rozhovoru. Čím vyšší druhé číslo, tím je víc niklu v nádobí a tím je to horší. Chrom a nikl, který je součástí nerezového nádobí, může působit jako alergen pro citlivé osoby a pozinkovanému nádobí bychom se měli vyhýbat kvůli možné disruptivní aktivitě.

U niklu je také podezření na karcinogenitu, takže ten je taky potřeba hlídat.

 


Práva na hudbu
For Mimi by Twin Musicom is licensed under a Creative Commons Attribution licence (creativecommons.org/licenses/by/4.0/)
Artist: www.twinmusicom.org/
Whatdafunk by Audionautix is licensed under a Creative Commons Attribution licence (creativecommons.org/licenses/by/4.0/)
Artist: audionautix.com/

52 Shares

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *