fbpx

Eliminační Dieta Autoimunitní Protokol – Emma Hradecká

Share on facebook
Share on email
Share on pinterest

Eliminační dieta není dietou, která by se držela za cílem zhubnout. Je to terapeutický způsob stravování, který má odhalit naše potravinové intolerance, přecitlivělosti na určitý druh potravin a hlavně zaléčit naše střeva a posílit imunitu. Jako eliminační dietu označujeme například autoimunitní protokol, o kterém dnes bude řeč s Emmou Hradeckou v našem rozhovoru.

Eliminační dieta

Jak už z názvu vyplývá, tak eliminační dieta je způsob stravování, ve kterém se po danou dobu eliminují určité problematické potraviny. Jsou to potraviny, které často narušují naši imunitu, způsobují záněty v těle a zhoršují taky naše psychické prožívání. Eliminačních diet je vícero. V dnešním rozhovoru s Emmou se zaměříme na autoimunitní protokol a řekneme si, co to eliminační dieta přesně je.

Není to moc náročné a složité?

Při poslouchání našeho rozhovoru nejednoho z vás napadne, jestli eliminační dieta není moc náročná a dá se vůbec zvládnout. Věřte, že zvládnout se dá a těžká je taky. Není jednoduché ze svého jídelníčku dostat průmyslově zpracované potraviny, když je x let konzumujeme. Ještě náročnější může být rozloučení se na nějakou dobu s vajíčky, ořechy a hořkou čokoládou. Ano, i o eliminaci těchto potravin je autoimunitní protokol.

Není to navždy

Nebojte. Eliminační dieta není navždy. Většinou se setkáte s trváním jednoho měsíce, kdy eliminujete potenciálně problematické potraviny obsahující lepek, laktózu, alkohol, ale taky luštěniny a lilkovitou zeleninu. Po eliminaci postupně tyto potraviny zařazujete jednu po druhé a sledujete, jak vaše tělo na opětovnou konzumaci těchto potravin reaguje.

Na začátku eliminace se někdo může potýkat s únavou, hladem a taky třeba chutěmi. Někoho může přepadnout cukrová chřipka, pokud do té doby byl zvyklý konzumovat velké množství sacharidových jídel. Většinou to trvá pár dní, než se tento stav ustálí a vy se cítíte „normálně“. Když člověk přemůže těchto pár bolestných dní, kdy má pocit, že nemůže nic jíst, tak se dostaví příjemný pocit. Začne se cítit lépe. A o tom to je. Poléčit střeva, posílit imunitu a zjistit, které potraviny jsou pro mě problematické.

Fáze začleňování

Fáze zpětného začleňování potravin chce taky velkou dávku trpělivosti. Začnete s jednou potravinou, kterou si dáváte několikrát během dne. Následně čekáte první hodiny a dny, jaký to na vás bude mít vliv. Až po pár dnech přecházíte na potravinu další. Takto postupujete s každou potravinou, kterou jste předtím ze svého jídelníčku vyřadili.

Pro koho je vhodná

Eliminační dieta je vhodná pro kohokoliv kdo se potýká s alergiemi, atopickým ekzémem, onemocněním štítné žlázy, u dětí trpících ADHD a jinými formami poruch chování, u psychických potížích, Crohnova choroba, zánětlivé onemocnění kloubů, ale taky u těch co jsou často nemocní, mají slabou imunitu a mnoho dalších.

V rozhovoru se dozvíš

  1. Co jsou to eliminační diety?
  2. Jaké druhy eliminačních diet známe a jak fungují?
  3. Pro koho jsou eliminační diety vhodné?
  4. Co je to AIP a jaké vylučuje potraviny?
  5. Jaký má vliv AIP na naše střeva a imunitu? Jak se k ní staví funkční medicína?
  6. AIP není jen o stravování. Co všechno se k AIP přidružuje pokud jej člověk chce začít dodržovat? (spánek, stres…)
  7. Jak se na AIP připravit? Čím si vybavit kuchyň a ledničku.
  8. Jak dlouho AIP dodržovat?
  9. Může se dodržování AIP u každého člověka lišit? Například ve složení vyloučených potravin.
  10. Může i po AIP sáhnout člověk, pokud chce podstoupit určitou formu detoxu, ale přitom ví, že nemá problém s žaludkem či střevy?

Knihy, články a odkazy, které jsou v rozhovoru zmíněny

Autoimunitní protokol podle Sarah Ballantyne
Autoimunitní protokol podle Terry Wahls

Co je to eliminační dieta a jak ji zvládnout

Co je to eliminační dieta

Jak se zpětně zařazují potraviny

Knihy o eliminačních dietách

Sarah Ballantyne – The Paleo Approach

Terry Wahls – The Wahls Protocol

Amy Myers – Autoimunitní řešení (The Autoimmune Solution)

Práva na hudbu
For Mimi by Twin Musicom is licensed under a Creative Commons Attribution licence (creativecommons.org/licenses/by/4.0/)
Artist: www.twinmusicom.org/
Whatdafunk by Audionautix is licensed under a Creative Commons Attribution licence (creativecommons.org/licenses/by/4.0/)
Artist: audionautix.com/

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sbíráme cookie pro lepší fungování webu.