Eliminační Dieta Autoimunitní Protokol – Emma Hradecká

Eliminační dieta není dietou, která by se držela za cílem zhubnout. Je to terapeutický způsob stravování, který má odhalit naše potravinové intolerance, přecitlivělosti na určitý druh potravin a hlavně zaléčit naše střeva a posílit imunitu. Jako eliminační dietu označujeme například autoimunitní protokol, o kterém dnes bude řeč s Emmou Hradeckou v našem rozhovoru.

Eliminační dieta

Jak už z názvu vyplývá, tak eliminační dieta je způsob stravování, ve kterém se po danou dobu eliminují určité problematické potraviny. Jsou to potraviny, které často narušují naši imunitu, způsobují záněty v těle a zhoršují taky naše psychické prožívání. Eliminačních diet je vícero. V dnešním rozhovoru s Emmou se zaměříme na autoimunitní protokol a řekneme si, co to eliminační dieta přesně je.

Není to moc náročné a složité?

Při poslouchání našeho rozhovoru nejednoho z vás napadne, jestli eliminační dieta není moc náročná a dá se vůbec zvládnout. Věřte, že zvládnout se dá a těžká je taky. Není jednoduché ze svého jídelníčku dostat průmyslově zpracované potraviny, když je x let konzumujeme. Ještě náročnější může být rozloučení se na nějakou dobu s vajíčky, ořechy a hořkou čokoládou. Ano, i o eliminaci těchto potravin je autoimunitní protokol.

Není to navždy

Nebojte. Eliminační dieta není navždy. Většinou se setkáte s trváním jednoho měsíce, kdy eliminujete potenciálně problematické potraviny obsahující lepek, laktózu, alkohol, ale taky luštěniny a lilkovitou zeleninu. Po eliminaci postupně tyto potraviny zařazujete jednu po druhé a sledujete, jak vaše tělo na opětovnou konzumaci těchto potravin reaguje.

Na začátku eliminace se někdo může potýkat s únavou, hladem a taky třeba chutěmi. Někoho může přepadnout cukrová chřipka, pokud do té doby byl zvyklý konzumovat velké množství sacharidových jídel. Většinou to trvá pár dní, než se tento stav ustálí a vy se cítíte „normálně“. Když člověk přemůže těchto pár bolestných dní, kdy má pocit, že nemůže nic jíst, tak se dostaví příjemný pocit. Začne se cítit lépe. A o tom to je. Poléčit střeva, posílit imunitu a zjistit, které potraviny jsou pro mě problematické.

Fáze začleňování

Fáze zpětného začleňování potravin chce taky velkou dávku trpělivosti. Začnete s jednou potravinou, kterou si dáváte několikrát během dne. Následně čekáte první hodiny a dny, jaký to na vás bude mít vliv. Až po pár dnech přecházíte na potravinu další. Takto postupujete s každou potravinou, kterou jste předtím ze svého jídelníčku vyřadili.

Pro koho je vhodná

Eliminační dieta je vhodná pro kohokoliv kdo se potýká s alergiemi, atopickým ekzémem, onemocněním štítné žlázy, u dětí trpících ADHD a jinými formami poruch chování, u psychických potížích, Crohnova choroba, zánětlivé onemocnění kloubů, ale taky u těch co jsou často nemocní, mají slabou imunitu a mnoho dalších.

V rozhovoru se dozvíš

  1. Co jsou to eliminační diety?
  2. Jaké druhy eliminačních diet známe a jak fungují?
  3. Pro koho jsou eliminační diety vhodné?
  4. Co je to AIP a jaké vylučuje potraviny?
  5. Jaký má vliv AIP na naše střeva a imunitu? Jak se k ní staví funkční medicína?
  6. AIP není jen o stravování. Co všechno se k AIP přidružuje pokud jej člověk chce začít dodržovat? (spánek, stres…)
  7. Jak se na AIP připravit? Čím si vybavit kuchyň a ledničku.
  8. Jak dlouho AIP dodržovat?
  9. Může se dodržování AIP u každého člověka lišit? Například ve složení vyloučených potravin.
  10. Může i po AIP sáhnout člověk, pokud chce podstoupit určitou formu detoxu, ale přitom ví, že nemá problém s žaludkem či střevy?

Knihy, články a odkazy, které jsou v rozhovoru zmíněny

Autoimunitní protokol podle Sarah Ballantyne
Autoimunitní protokol podle Terry Wahls

Co je to eliminační dieta a jak ji zvládnout

Co je to eliminační dieta

Jak se zpětně zařazují potraviny

Knihy o eliminačních dietách

Sarah Ballantyne – The Paleo Approach

Terry Wahls – The Wahls Protocol

Amy Myers – Autoimunitní řešení (The Autoimmune Solution)

Práva na hudbu
For Mimi by Twin Musicom is licensed under a Creative Commons Attribution licence (creativecommons.org/licenses/by/4.0/)
Artist: www.twinmusicom.org/
Whatdafunk by Audionautix is licensed under a Creative Commons Attribution licence (creativecommons.org/licenses/by/4.0/)
Artist: audionautix.com/

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *