fbpx

Bylinky v Našem Životě, Je to Jen Módní Trend? Jaroslava Divílková

Share on facebook
Share on email
Share on pinterest

Dávno už vím, že sahat po lécích, když něco nefunguje tak jak má, není vždycky ta nejlepší a jediná možnost. Zastírání příznaků místo vyřešení příčiny, která onu nerovnováhu v těle způsobuje, je jen dočasné a krycí řešení. Zmírňuje příznaky, ale neřeší příčinu. Nemyslím si, že ani bylinky dokážou vyřešit zdravotní problém, ale co vím jistě, tak nám s ním mohou pomoct a podpořit funkci jednotlivých orgánů v těle.

Bylinkářka z Valašska

Proto jsem si pro dnešní rozhovor pozvala Jarušku Divílkovou. Bylinkářku z mého rodného Valašska, která se míchání bylinek věnuje již 20 let. Jarušku jsem navštívila v její poradně Petrklíč ve Vizovicích, kde míchá veškeré čaje, nabízí poradenství a pořádá kurzy.

Bylinky jako prevence pro organismus

Bylinky bychom podle Jarušky měly využívat jako prevenci organismu. Neobracet se na ně až v situaci nemoci. Dřív byly bylinky součástí každé kuchyně a pilo se hodně bylinkových čajů. Dnes si získávají čím dál víc na své oblibě, ale podle Jarušky jsme si na ně vzpomněli pozdě.

Prostředí kolem nás je znečištěné a to ubírá i na kvalitě bylin. Škála bylinek, které se u nás dají sbírat, se zužuje a v mnoha případech se bylinky k nám musí dovážet z ciziny. Na druhou stranu je hodně lidí, kteří se vrací k tradicím a pěstují si své byliny na zahrádce nebo třeba i balkoně.

Na moji otázku, proč se ztrácí chuť lidí sbírat si své bylinky a dělat si z nich čaje, měla Jaruška jednoduchou a rychlou odpověď. „Jsou líní a pohodlní“. Je daleko jednodušší zajít si do obchodu a koupit si balené čaje nebo si radši dát po obědě sladkou tyčinku místo bylinkového čaje.

Podpoř organismus v znečištěném prostředí

Mě osobně hodně zajímá to, jak bylinkami pomoct našim čistícím orgánům v těle, jak pomocí bylinek vyrovnávat hormonální nerovnováhu a které bylinky využívat, když jsme ve zvýšeném stresu. To jsou podle mě témata, kterým se dostává velké pozornosti, protože v důsledku znečistěného prostředí trpí naše játra, v důsledku stresu máme hormony v nerovnováze, což může vést k nadváze a neschopnosti kvalitně spát.

Bylinky jsou další puzzle do skládačky, které nám mohou pomoct při komplexním řešení problému. Vždycky musíme vycházet z našeho nitra. Uchopit problém z různých stran, protože všechno souvisí se vším. To že se jednomu nedaří zhubnout nebo navrátit si zdraví do života může být způsobeno u jednoho špatným stravováním a u druhého zase třeba negativním myšlením a neláskou k sobě.

Bylinky v Našem Životě, Je To Jen Módní Trend?
Můj Metabolický čaj od Jarušky na podporu činnosti jater.

Témata sebelásky jsou v tomto směru taky velice důležitá. Abychom dokázali u sebe něco dlouhodobě změnit, tak se v první řadě musíme mít rádi a nebít vůči sobě destruktivní. I když třeba „jen“ v myšlenkách, protože v hlavě to všechno začíná a končí. Na téma sebelásky jsme se bavily společně s psycholožkou Luckou Kolaříkovou, která je přímo její průkopnicí a na toto téma taky napsala knihu Učebnice Sebelásky. Náš rozhovor si poslechni tady.

Bylinky na podporu jater, v přechodu a při stresu

V rozhovoru se dozvíš, jaké bylinky je potřeba když chceš podpořit funkci jater a všech těchto „sítek“, které v našem těle zachycují nečistoty. Po jakých bylinkách sáhnout, když se chceš večer zklidnit před spaním. Ženy, které prochází menopauzou, najdou v rozhovoru bylinky, které pomáhají toto období překlenout a vyrovnat hladinu hormonů.

Jaruška ve starých herbářích hledá staročeské bylinky, které se už moc nepoužívají. Tyto byliny se snaží oživovat a přidávat do svých bylinných směsí. Říká však, že vždycky musíme začít od své hlavy a jít do souvislostí, do jádra problému.

Bylinkový čaj „Buď nejlepší verzí sebe sama“

S Jaruškou jsme se společně domluvily, že by bylo super namíchat bylinkový čaj, který by vystihoval moji zprávu, kterou se snažím šířit. Zprávu, která zní „Buď nejlepší verzí sebe sama“. Bylinkový čaj je již namíchán ve složení: mateřídoušky, máty, řepíku, slézu, vřesu, měsíčku a lopuchu s vůní levandule a citrusových plodů.

O tento čaj si můžeš zasoutěžit do 25. 7. 2017. Přejdi na moji facebookovou stránku Hana Štipák, kde najdeš připnutý příspěvek s naším rozhovorem. Dej like cheap lace dresses facebookovým stránkám poradna Petrklíč, což je Jaruščina poradna a taky mě, pokud jsi tak ještě neudělala. Sdílej příspěvek a do komentáře napiš, proč bys čaj měla vyhrát právě ty.

Poradna Petrklíč

Jarušku najdeš v její poradně Petrklíč ve Vizovicích, kde nabízí míchání bylinkových čajů, poradenství a pořádá kurzy. Podívej se na její stránky tady.

Rozhovor si můžeš přehrát i na YouTube

Přírodní poklady

Pokud tě zajímají bylinky, tak tě určitě zaujme i rozhovor na téma o oříšcích se spoluzakladatem Ottym Janíkem ze Světa Plodů. Dozvíš se jak ořechy vybírat, jak je skladovat, proč se jejich cena během roku může měnit a jak vypadá cesta ořechu až na tvůj stůl doma.


Kdyby to někoho zajímalo, tak tuto parádu níže sem musím dávat, kvůli použité hudbě k mým podcastům.

For Mimi by Twin Musicom is licensed under a Creative Commons Attribution licence (creativecommons.org/licenses/by/4.0/)
Artist: www.twinmusicom.org/
Whatdafunk by Audionautix is licensed under a Creative Commons Attribution licence (creativecommons.org/licenses/by/4.0/)
Artist: audionautix.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sbíráme cookie pro lepší fungování webu.