Boření Výživových Mýtů Margit Slimáková

392 Shares

Neznám snad většího odborníka v Čechách na boření výživových mýtů, jako je Margit Slimáková. Neznám ani lepšího člověka z řad doktorů farmacie, který by mi tak přirostl názory k srdci, jako Margit Slimáková. Margit nejčastěji vystupuje jako specialistka na výživu a prevenci. Aktivně zasahuje do dění ve veřejné sféře a to zejména do sféry školství např. iniciativou Skutečně zdravá škola a úspěšně podpořila záchranu tzv. Pamlskové Vyhlášky.

Margit Slimáková můj velký vzor

Už si nepamatuji, kde jsem poprvé na Margit narazila. Po přečtení pár článků na jejích stránkách si pamatuji, že jsem silně s jejími názory a životními postoji rezonovala. I přesto, že je odborníkem ve svém oboru, tak dokáže problematiku uchopit a předávat tak, že ji pochopí i laická veřejnost. Což si myslím, že je v tomto směru velice důležité. V tématech výživy se pitváme opravdu dopodrobna, což je na jednu stranu úžasné, ale na druhou stranu pokulhává předání těchto informací veřejnosti.

Snad je to i tím, že tyto informace nejsou tak podporovány, aby byly slyšet. Margit Slimáková má velký přesah do veřejné sféry, kterým dokáže velkoplošně působit na lidi a to mě fascinuje. Proto je Margit Slimáková pro mě velkým vzorem, ke kterému ve své práci vzhlížím.

Poprvé jsem slyšela Margit veřejně přednášet na Festivalu Evolution v Praze. Tenkrát se mi ani nezdálo o tom, že bych se s ní mohla osobně bavit a natočit s ní rozhovor. Nápad oslovit Margit byl pro mě velkou výzvou. Měla jsem z toho respekt, protože je přece tak známou osobností a na vysoké úrovni své profese. Ale jak říkáme s Patrikem. Všichni jsme jen lidé a potýkáme se s podobnými životními situacemi. Každý ráno musí vstát, zorganizovat si den a večer si jít zase lehnout.

Margit jsem s tlukotem srdce oslovila a ona mé pozvání přijala. Měla jsem pocit, jak kdybych zdolala Mont Everest. Zával štěstí a radosti.

Hledání společného tématu

Dlouho jsem přemýšlela o jaké téma se v rozhovoru opřít. Jaké téma vybrat, které by vám přineslo co nejvíc užitečných informací. Sama z těch třiceti nahraných rozhovorů už vím, že je potřeba si vybrat jeden okruh tématu, kterého se budu držet. Jakmile nechám téma moc široké, tak máme tendenci i náš rozhovor s hostem natahovat a nakusovat dané téma ze všech stran.

Pak mám někdy obavu, jestli je to pro vás „stravitelné“. Jestli to není směs mnoha informací, z kterých se těžce skládá celý obrázek toho, co vám měl rozhovor předat.

Boření výživových mýtů

Proto jsem se spojila s několika lidmi kteří se taky profesně věnují výživě a společně jsme probrali možnosti, do jakých vod zabrouzdat. Margit má široký záběr ve výživě, který mě osobně zajímá ze všech stran. Jenže já musím myslet na vás posluchače. Myslet na to, co pomůže vám, v čem nejčastěji tápete a nemáte jasno.

Nakonec jsem se s výběrem tématu spojila i s Margit a společně jsme rozhodly, že tématem bude boření výživových mýtů. Výživové mýty se kolem nás stále točí a lidi se ztrácí v tom, jak a co mají jíst.

Často mi chodí emaily od vás čtenářů a posluchačů s tím, že se někdy cítíte unavení z toho, jak nalézáte protichůdné informace k tématu výživy. Já se tomu nedivím. Obzvlášť když člověk sahá po mainstreamových časopisech a portálech na internetu, tak se mu dostane velké směsice rozporuplných názorů, které nejsou celistvé. Necelistvost informací je podle mě velkým problémem.

Denně se k nám dostává mnoho informací. Pokud ale nejsme schopni si je dát dohromady s ostatními částmi, které se na ně vážou, tak se nám nedostává pochopení celého problému, natož tak řešení. Proto tyto podcasty směřuji na stravování, cvičení a psychiku z různých pohledů.

Inspiruj se rozhovory na téma ženské cykličnosti s Danou-Sofií Šlancarovou tady. Pokud máš problém přijmou sama sebe, své tělo a mít se ráda, tak sáhni po rozhovoru s Luckou Kolaříkovou na téma Sebeláska tady. Pokud tě trápí zdravotní problémy, tak se nechej inspirovat Terezou Broschovou a jejím příběhem atopický ekzém cesta z pekla tady. Těmito rozhovory hledám a spojuji informace, jejichž zakomponováním můžeme dosáhnout lepšího já a spokojenosti v životě. K tomu boření výživových mýtů jednoznačně patří.

Znovu objevujeme zapomenuté

Čím dál víc se ve stravování vracím k tradičním způsobům úpravy jídla. Měla jsem období, kdy jsem si kupovala proteinový prášek a proteinové produkty. Teď vím, že to bylo naprosto zbytečné a že jsem svému tělu spíš ubližovala, než pomáhala.

Všichni jsme (nebo spíš měli bychom být) ve vývinu našich názorů a způsobu života. Mít otevřené oči a nepřijímat veškeré názory jako dogma je v této době více než potřebné. Dříve jsem zkoumala jídlo z pohledu makroživin. Dnes je pro mě důležité, odkud jídlo pochází a jak s ním bylo zacházeno.

Průmyslem vyrobené nízkotučné potraviny u nás doma nemají místo. V rozhovoru s Margit se dozvíš, proč by ses i ty měla zaměřit na ty, které obsahují přirozeně se vyskytující tuk. Prošla jsem si i počítáním kalorií a vážením jídla. Začalo mě to svazovat a hlodat v hlavě, proč bych to vlastně vůbec měla dělat a jestli je to nutné? V rozhovoru se dozvíš, proč je to zbytečné.

Správné fungování hormonů je pro správné nakládání s přijatou energií z jídla naprosto nezbytné. Proto i dlouhodobý spánkový deficit se na fungování hormonů a na tom, jak vypadá tvé tělo, vizuálně podepíše. Stravovat se pětkrát až šestkrát denně není nezbytné. Tělo dokáže skvěle fungovat na dvou až třech jídlech za den. V rozhovoru se dozvíš, na základě čeho toho můžeš dosáhnout a co se děje s hormony, když jíme víckrát za den.

Margit Slimáková ti řekne, jaký je její názor a postoj ke stravovacím směrům, v kterých možná nemáš tak úplně jasno. Zajímá tě přerušovaný půst? Ten taky dostal v rozhovoru své místo.  Článek o tom, jak se věnuji já přerušovanému půstu najdeš tady.

Margit Slimáková zastává konzumaci základních potravin a pokrmů připravených z nich stejně jako já. Jíst zdravě není složité. Poslechni si rozhovor a sama (sám) uvidíš.

Margit najdeš na jejích stránkách tady.

Rozhovor si můžeš poslechnout taky na YouTube


Kdyby to někoho zajímalo, tak tuto parádu níže sem musím dávat, kvůli použité hudbě k mým podcastům.

For Mimi by Twin Musicom is licensed under a Creative Commons Attribution licence (creativecommons.org/licenses/by/4.0/)
Artist: www.twinmusicom.org/
Whatdafunk by Audionautix is licensed under a Creative Commons Attribution licence (creativecommons.org/licenses/by/4.0/)
Artist: audionautix.com/

392 Shares

4 thoughts on “Boření Výživových Mýtů Margit Slimáková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *