fbpx

Autoimunitní Onemocnění Eva Hájková

Share on facebook
Share on email
Share on pinterest

Před lety jsem se začala zajímat o výživu a postupně se dostávám k takovým tématům, u kterých bych nikdy nečekala, že mě budou zajímat. Jedním z těchto témat je autoimunitní onemocnění. Ač se to na první pohled nemusí zdát, tak způsob jakým se stavujeme a vedeme život, ovlivňuje jestli se u nás objeví autoimunitní onemocnění nebo onemocnění chronické. O obezitě, jako chronickém onemocnění jsme se více do hloubky bavili s Honzou Vyjídákem tady.

Není to jen jídlo

Měla jsem období, kdy jsem si myslela, že naše celkové zdraví stojí a padá jen na to, jak se stravujeme. Kdyby veškeré onemocnění, nadváha a psychické problémy praměnily jen z jídla, tak bychom asi mohli jásat.

Jenže jen o jídle to není. Jestli v našem těle propukne autoimunitní onemocnění ovlivňuje taky to, jaký stupeň stresu v našem životě máme, jaké máme rodinné vztahy, jak celkově vedeme život, jak se stravujeme, jakým toxinům se vystavujeme, konzumujeme a mažeme na své tělo. To stejné můžeme říct taky o nadváze. Nemusí být způsobená jen špatným stravováním, ale taky celkově nevhodným životním stylem, vysokou mírou stresu, vystavování se toxinům a hormonální disbalanci. Proto mě jídlo a všechno kolem něj fascinuje. Nikdy člověk přesně neví, jak to či ono se bude chovat v těle jednoho člověka a v těle toho druhého. Co funguje jednomu, nemusí sedět a fungovat druhému.

Není lékař, ale dokáže pomoct

Nejsem lékař a neléčím.“ Řekla Eva Hájková hned ze začátku našeho rozhovoru na téma autoimunitní onemocnění. Eva je specialistkou v preventivní, funkční medicíně a výživě. Pro svůj další rozhovor jsem si vybrala Evu, protože jsem na ni narazila už před pár lety a uvízla mi hlavě.

Jsem pokaždé celá bez sebe, když se můžu s lidmi, které znám jen přes obrazovku monitoru, setkat osobně. Už tenkrát mě na jejích webových stránkách zaujala kniha Hravě o živé stravě. Když jsem na Evu narazila po několika letech, tak jsem věděla, že ji musím oslovit pro rozhovor.

Autoimunitní onemocnění s Evou

Věděla jsem, že témat týkající se výlučně výživy je na mých stránkách hodně a je čas se posunout trochu do jiných vod, které stále s jídlem souvisí, ale mají dopad na naše tělo v podobě nemoci. V podobě nemoci, kdy naše imunitní soustrava přehnannou reakcí napadá své vlastní buňky v těle.

Já naštěstí musím zaklepat do dřeva, že mě žádné autoimunitní onemocnění netrápí. Mám ale kolem sebe vrstevníky, kteří trpí na záněty štítné žlázy, celiakii, cukrovku 1. typu nebo ulcerózní kolitidu.

Zdraví a tělo, v kterém žijeme, máme jen jedno, proto bychom se o něj měli starat nejlépe jak můžeme. 

Co se v rozhovoru dozvíš

Probereme, co to je autoimunitní onemocnění a v jakých formách se může autoimunitní onemocnění objevit. Řekneme si jaké jsou potenciální spouštěče autoimunitního onemocnění, proč se dávají tato onemocnění do spojitosti se stavem naší mikrobioty, co to mikrobiota je a jak ji podpořit ve prospěch žádoucích bakterií.

Evu Hájkovou najdeš

Na jejích webových stránkách Eva Hájková tady, kde si taky můžeš koupit její knihu Hravě o živé stravě, o které jsem se zmiňovala na začátku rozhovoru. Taky Evu najdeš na facebooku. Spravuje facebookovou stránku Hravě o živé stravě, kterou najdeš tady nebo taky na její osobním profilu tady.

Rozhovor na téma autoimunitní onemocnění si poslechni níže

Pusť si na YouTube rozhovor i s videem


Práva na hudbu, kterou slyšíš v podcastu. Jen kdyby nebylo jasno, co to je a proč to sem dávám.

For Mimi by Twin Musicom is licensed under a Creative Commons Attribution licence (creativecommons.org/licenses/by/4.0/)
Artist: www.twinmusicom.org/
Whatdafunk by Audionautix is licensed under a Creative Commons Attribution licence (creativecommons.org/licenses/by/4.0/)
Artist: audionautix.com/

2 komentáře u „Autoimunitní Onemocnění Eva Hájková“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sbíráme cookie pro lepší fungování webu.