Aktivní dovolená v kopcích Lake District

0 Shares

GrasmereMinulý týden jsem navštívila se svým přítelem Národní park Lake District v severozápadní Anglii. Celý týden jsme strávili chozením po horách v tomto pro mě neskutečně rozkošném a romatickém protředí.

Před samotným odjezdem jsem byla trochu znepokojená, zda tyhle naše „toulky“ kolem nespočetných jezer a jezírek se svojí náročností vyrovnají mému typickému tréninku během týdne.  Teď můžu říct, že mé obavy byly zcela zbytečné. 

První den jsme zvolili výškově nenáročnou trasu kolem jezera Esthwaite Water v městečku Hawkshead. Výškově moc náročná sice nebyla, ale kilometrově na první den vyšla na 30 km. Nicméně krajina dechberoucí. Již první den nás okouzlila svými kamennými zdmi, které velmi často nabízely útočiště pro ovce a jejich čerstvě narozená jehňátka. Častokrát se mi do mysli vkrádala otázka, jak silní museli stavitelé těchto zdí být, jelikož často sahali až do strmých kopců anglického venkova.

Druhý den padla volba na Catbells v městečku Keswick, ale po doporučení od místního chlapíka, který nás po delším stopování vzal o kousek dál na naší cestě, jsme změnili plán. Doporučil nám navštívit městečko Grasmere. Odtud se vydat do kopců přes Sněžné vodopády až k hoře nazývanou místními obyvateli jako Lion nebo také Lamb, jelikož výběžek na této hoře připomírá lva podobného jako z Trafalgar Square či jehně. Před samotným výstupem proběhlo posilnění v podobě kávy a nějaké té sladké svačinky, protože sacharidy jsou potřeba, obvzlášť v takovém prostředí. Pohled na Sněžné vodopády se nám naskytl chvíli po začátku naší trasy. Jak název napovídá, vodopád měl připomínat padající sníh. Já ho v něm sice moc neviděla, ale zastavení u něj a pořízení pár snímků bylo samozřejmě nezbytností. Voda, která dál odtékala se částečně pod vodopádem shromažďovala, nebýt tak ledová, tak do ní s radostí ponořím na chvíli své nožky.Grasmere.

Dále jsme pokračovali kolem jezera Easedale Tarn až vzhůru k vrcholu. Po chvilkovém bloudění na vrcholu při cestě zpátky, jsme se vzdali možnosti zhlédnout zmiňovaného Lva. Cesta zpět byla ještě dlouhá, my už měli nějaké ty kilometry v nohách a Lion v nedohlednu. Při klesání zpět se začínala ozývat moje stará dobrá kolena, která nikdy nezklamou. Takže sestup v mém podání byl o něco bolestivější. Nicméně tato bolest byla velmi rychle odvrácena po usednutí do koženého křesla a vyčkávání na lahodné espresso, které v konečném důsledku lahodné vůbec nebylo, což ještě více podrthovala skutečnost, že bylo zatím nejdražší v mém životě. Na druhou stranu dezert v podobě banánového cheesecaku nebyl vůbec k zahození, což jako ukončení dne mohu hodnotit jako uspokojující.

Třetí den na nás čekal nejvyšší výstup na horu Helvellyn se svými 950 m.n.m., která se tyčí v půli cesty mezi městy Ambleside a Keswick. Původně jsme si chtěli naši cestu opět zpestřit poznáváním místního obyvatelstva v podobě stopování. Nicméně ranní vstávání bylo trochu pomalejší k rostoucí únavě, tak jsme zainvestovali a podpořili místní trh v podobě zakoupení lístku na celodenní autobus, který vozí turisty po okolí Lake District. Cena takového lístku pro dvě osoby je přesně 21£ s tím, že vás autobus vozí po okolí ve vzdálenosti cca 50km, no nekupte to. Zastávku, kde chcete vystoupit musíte bedlivě sledovat, jelikož autobusy zastávky nehlásí, jako většina autobusů v Anglii. K tomu všemu musíte mít orientační smysl nebo přítele, který ho má, protože ani na ceduli zastávky se její název nedočtete, ale taková Anglie prostě je. Tentokrát svačina pokořena za chůze, jelikož jsem byla hrozně natěšená a nechtěla ztrácet čas vysedáváním.

Hawkshead.

Stoupání na horu Helvellyn bylo příjemné a krajinou zcela odlišné než předešlý den. Krajina byla více travnatá a mechovitá, přičemž předeslý den byla z větší časti jen kamenitá. Po dosažení vrcholu jsme se vydali na nejvyšší bod, který byl v dohlednu a vedl po lehce stoupajícím hřebeni. Na vrcholu bylo poněkud větrné počasí, což nám velmi rychle vlezlo pod oblečení. Tudíž jsme dlouho neotáleli a vydali se po doplnění energie v podobě obědu a pokochání se výhledy zpět dolů. Při scházení dolů byla cesta tvořena velkými kamennými schody, což bylo kupodivu pro má kolena mnohem příjemnější. Cesta zpět nás vyvedla přímo k autobusové zastávce, což neznamenalo nic jiného než naši cestu prodloužit a to o návštěvu městečka Keswick.

Cesta do města Keswick trvala necelých 20 minut. Oproti městům jako je Windermere, Ambleside nebo Grasmere je Keswick daleko větší. Což pro mě znamenalo ztrátu roztomilosti v podobě úzkých uliček a malého centra dění. Každopádně si moji náklonnost získalo díky kavárnám a parku. Navštívili jsme zde kavárnu Java Coffee Shop a Merienda. Java Coffee Shop může mnohé okouzlit svojí čokoládovou fontánou, která láká již z vitrýny a kdo by nezakousl do jahod čerstvě politých čokoládou. Merienda může nabídnout vynikajíci espresso a širokou nabídku dortů, což se vždycky ke kávě hodí. Již zmíněný park se nachází, jak jinak než u jezera v tomto prostředí. Park nabízí širokou zelenou plochu k odpočinku po výšlapu v horách, ale také minigolf, který může zaujmout jak děti, tak dospělé. Při volbě relaxu v parku máte také krásný výhled na vrcholky hor, které vystupují nad jezerem.

Krátce také něco k městečku Windermere, Ambleside a Grasmere. Windermere je město, které má dvě centra. První centrum se nachází asi 4 minuty chůze od vlakového nádraží. První menší centrum nabízí kavárny, restaurace, bistra s rychlým občerstvením, obchody s jídlem a se sportovním oblečením. Zde můžu doporučit kavárnu Café Italia. Druhé poněkud vzdálenější centrum se nachazí zhruba 3 km od centra prvního.Tato část se jmenuje Bowness on Windermere. Druhá část centra nabízí více vyžití. Můžete podniknout procházku kolem jezera Windermere, které je z jezer v Národním parku největším. Pokud máte malé děti, určitě navštivte Galerii Beatrix Potter, známé jako spisovatelky dětských příběhů o Králíčkovi Petrovi. Děti ocení hravou galerii v podobě zahrádky Králíčka Petra a rodiče posléze útulnou kavárničku nabízející občerstvení v podobě typických anglických sendvičů, dortů, kávy a samozřejmě anglického čaje.

Hawkshead.

Pokud máte za sebou náročný den v horách nebo se vám kolem nohou motají vaše malá dítka, můžete podniknout plavbu na loďkách po jezeře Windermere. V nabídce jsou buď malé loďky, které si obsluhujete sami pomocí vaší síly v pažích, což je dobrá změna oproti celodennímu namáhání spíše vaší spodní části těla nebo výletní lodě. Malé loďky nabízí větší soukromí pro milovníky romantiky oproti výletní lodi, kterou sdílíte společně s dalšími turisty. Nicméně pokud hledáte odpočinek, výletní loď bude tou správnou volbou.  V místě zakotvených loděk můžete vidět velké množství nádherných labutí, které jsou zvyklé na lidský kontakt. V obchůdcích kolem si můžete zakoupit jídlo, které je přímo určené ke krmení labutí, což považuji za super nápad, jelikož jsou lidé schopní do zvířat cpát cokoliv a tím jim mnohdy ublíží. Krotké labutě jsou určitě roztomilým lákadlem pro děti, nicméně já radši vidím tyto krásná stvoření na vodě, než když se motají kolem lidí.

Bowness on Windermere nestojí v pozadí ani co se nabídky občerstvení týče.  Celé centrum nabízí širokou nabídku jídla v podobě rychlého občerstvení (v nabídce jsou sendviče, scones, jacket potato, tousty na milion způsobů, full english breakfast – pravá anglická snídaně) restaurací, kaváren, pekáren s typickými anglickými pasty nebo scones. Scones naleznete snad vždy a všude v podobě sladkých scones, sýrových a  plain scones, které jsou bez příchutě. Sladké scones které jsou ochucené rozinkami a plain scones jsou servírované s malým máslem a marmeládou. Z navštívených kaváren mohu doporučit kavárnu The Coffee Bean. Maličká kavárna kruhového tvaru s vynikající kávou a ještě lepé vypadajícími dezerty, které mě jako milovnice jídla nikdy nenechají klidnou.

Ambleside je další z městeček v oblasti Lake District. Toto městečko si mě získalo díky svému kouzelně malému centru, které je snad na „pětníku“.  Centrum je protkané mnoha uličkami, které vás vždycky zavedou na jiné místo. Taktéž jako ve Windermere je zde nepřeberné množství obchodů se sportovním oblečením. Svá žíznivá ústa můžete uspokojit v mnoha hospůdkách, protože není nic lepšího než prolít žíznivé hrdlo po celodenním šlapání v kopcích jedním hutným Guinessem. V Ambleside můžete stejně jako v Keswiscku navštívit minigolf, ale také například kino, které se schovává za kamennými zdmi nedaleko minigolfu.  Mezi navštívené kavárny patří Cafe Treff, klidné prostředí, ale káva průměrná a nabídka dezertů ne moc oku lahodící.

Windermere.

Grasmere je další město s malým centrem, které se může pyšnit velkou nabídkou gastronomických služeb. Centrum Grasmere je doslova vystavěné z kaváren, restaurací a občerstvení. Proto při navštívení tohoto města bylo velmi obtížné a zdlouhavé si něco vybrat. Znáte to, vybíráte tak dlouho až centrum obcházíte i nadvakrát.  Nakonec vyhrála kavárna The Miller Howe Cafe, což byla spíše nešťastná volba. Prostředí luxusní, ale na kávu jsme čekali více jak 20 minut při poloprázdné kavárně. Což by nevadilo, my nikdy nespěcháme, když jdeme na kávu. Nicméně káva vlažná, což už není omluvitelné. Z dezertů vybrán banánovo-karamelový cheesecake, který byl snad nejdražší v mém životě. Podoba jeho servírování také ne moc reprezentující.

A co mě během týdne v Národním Parku Lake District zaujalo? To, že pokud jste pravý Angličan, musíte mít psa. Při nejlepším dva psy a pokud jste v páru musíte mít každý svého psa, ale stejné rasy, abyste se s partnerem nehádali :D. Jelikož jsou Angličané milovníci psů a tahají je opravdu všude, v každém městě před každou kavárnou či restaurací se setkáte s cedulkou, že jsou zde psi vítáni i se špinavými tlapkami. Miska s vodou je v každém takovém zařízení nepostradatelnou výbavou.

Pokud váháte kam vyrazit na aktivní dovolenou nabízející kouzelnou přírodu s kopcovitým terénem, ale také vyžitím v případě únavy, Lake Districk je skvělou volbou. Myslím si, že každý si zde najde své, co ho baví a tato oblast může být skvělou volbou i pro aktivní rodiny s dětmi.

0 Shares

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *