fbpx
Share on facebook
Share on email
Share on pinterest

3 denní půst. Jop, to znamená tři dny bez jídla. Jen voda, čaj a občas káva, když je nejhůř. Aby to nebylo až tak strašné na první pohled, tak si do vody můžeš dát mořskou sůl, abys předcházel možným křečím a bolesti hlavy. Dochutit citronem, aby to nebyla až taková bída. Když opravdu hoří a ty už nevíš z které do které, tak si můžeš dát kávu se lžící kokosového oleje. Žádné mléko, ani cukr. S čímž, jsme my během 3 denního půstu problém neměli, protože ani normálně nemlékujem a necukrujem.

Káva s kokosovým olejem se mi prvně zdála jako super nápad. Kávu i kokosový olej miluji, takže společně budou určitě tvořit dokonalý pár. Když jsem ale viděla silnou vrstvu oleje na povrchu horké kávy, tak mně mé choutky přešli. Nu což, ale během půstu se i toto zdálo jako hezké zpestření dne bez jídla.

3 dny bez jídla? Půst? Jasně! Vyzkoušej to taky. Já takto půstuji pravidelně každý měsíc. Proč je to dobré? Přečti si v mém článku.

Na půst s nejlepšími Tools of Titans

Do půstu jsme se pustili podle Tima Ferrisse z knihy Tools of Titans (Nástroje Titánů, můj volný překlad), která v češtině zatím ještě nevyšla. O tom, kdo je Tim Ferriss se rozepisovat nebudu. Pokud tě ale zajímají nejnovější poznatky z oblasti zdraví, hubnutí, stravy a to, jak řídí svůj život ti nejúspěšnější, tak je kniha přesně pro tebe a najdeš ji tady.

Do půstu podle Tima Ferrisse jsme se rozhodli jít proto, že tento chlapík je opravdu nabušený informacemi (které vychází z vědeckých výzkumů) a veškeré poznatky, které předává, sám na sobě zkouší. Takže jsme věděli, že to nebude stoupnutí vedle. I když musím říct, jen pro tvoji pozornost, že ne všechno, co funguje jednomu, bude fungovat a mít stejný vliv i na tebe.

#3dennípůst

Půst je lepší si naplánovat na víkend nebo na dny, které máš klidnější. My si vybrali víkend. Půst trval tři dny, takže pátek, sobota, neděle, ale praktiky začal už ve čtvrtek večer nízkosacharidovou večeří (salát s mozzarellou, olivovobalsamiková zálivka a slunečnicová semínka, tvoje může vypadat jinak). Takže žádné pečivo, těstoviny, rýže nebo brambory, což jsou potraviny s vysokým podílem sacharidů.

Nyní praktikuji hlavně přerušovaný půst. Poslechni si o něm nahrávku, ve které ti vysvětlím, jak se přerušovaný půst drží a jaká pozitiva přináší.

Cílem půstu je zbavit se možných prerakovinotvorných buněk v těle, ale taky dostat tělo do ketózy, aby bralo energii z tuků místo sacharidů.

Pod hashtagem #3dennípůst hledej další informace u mě na facebooku, instagramu a youtube.

Těchto pravidel se drž

Během půstu jsme pili jen vodu s citronem a špetkou soli (na 0,5l vody jedna špetka, na 1,5l tři špetky). Povolená je taky káva a to maximálně třikrát za den. Pokud chceš, můžeš si do ní dát lžíci kokosového oleje. Pokud nepiješ kávu, můžeš nahradit čajem.

Během těchto třech dnů se snaž spát, co nejdéle to jde, aby sis z celého dne ukrojil (a) co nejvíc času. Po pátečním probuzení se do půl hodiny vydej ven na procházku. Vezmi s sebou litr vody se solí a citronem a připrav se na chůzi. Jakmile litr vypiješ, vodu doplň nebo si kup další a pokračuj v chůzi.

Pátek – půst první den

Podle rad jsme po probuzení (v 8:30) nachystali vodu a vydali se do ulic. Tim v knize doporučuje 3 – 4 hodiny chůze a láhví vody v ruce. Jelikož teď bydlíme v bytě, tak jsme udělali hodinovou procházku (delší pobyt venku by asi moje vyprazdňovací ústrojí nevydrželo) a pak jsme se snažili dostatečně hýbat i po bytě. Důležité je pít. Hodně pít. I když v knize přesné číslo neuvádí. Takže nevím, jak bych to v parku zvládala po 3 hodinách bez záchodu.

Pátek byl pro mě nejjednodušší. Lajcky řečeno, měla jsem pocit, že v pátek tělo dojíždělo na sacharidech a v sobotu se to už začalo lámat.

Přes den jsme každý vypili mezi 3 – 3,5l vody. Tři kávy, každá se lžící kokosového oleje. Tři čaje. Během tohoto dne jsem byla naposledy na velké na záchodě.

Dopoledne procházka do parku na jednu hodinu. Odpoledne druhá procházka směr sportovní obchod na nákup oteplováků.

Během dne žádné pocity slabosti, bolesti hlavy nebo malátnost. Žádný pocit hladu.

Jak proběhl první den půstu si pusť ve videu 🙂

Sobota – půst druhý den

Po probuzení (v 8:30) jsem se cítila slabá a bez energie. První cesta byla k vodě s citronem a solí. Chvíli potom následovala káva s kokosovým olejem. Měli jsme jet na výlet za kamarády do Barcelony a měla jsem obavu, zda to zvládneme. Po kávě přesun Barcelona.

Dopoledne jsem se cítila zimomřivá a bolela mě hlava. Po pár hodinách bolest ustoupila a energie se vrátila do takové míry, že jsme zvládli ušlapat 11,8 km. V Barceloně jsme zašli do restaurace na kávu. Všude kolem nás se jedlo, vůněmi to přetékalo. Užívali jsme si aspoň tu vůni jídel. Zvládli jsme to bez hladu a nějakých choutek si něco dát. Návrat domů opět jenom voda, poslední káva, čaj.

Během dne jsme vypili mezi 2 – 2,5l vody s citronem a solí. 3x káva, z toho dvě se lžící kokosového oleje. Večer čaj.

Ráno bolest hlavy, cítila jsem se slabá a malátná. Energie se vrátila do dvou hodin od probuzení. Našlapáno 11,8 km. Po návratu domů ještě procházka na nákup.

Večer zimomřivá, dělalo mi problém se zahřát. Občas se odpoledne ozvalo zakručení v břichu, ale hlad jsem nepociťovala.

Na druhý den půstu se kukni ve videu tady 🙂

Neděle – půst třetí den

Vstávali jsme kolem deváté. Po probuzení jsem se cítila fajn, jen menší bolest hlavy. Vzala jsem psa na krátkou procházku, po které jsem se cítila slabá a dvě hodiny jsem nebyla schopna nic dělat. Dělalo mi problém vyšlapat schody. Šla jsem doslova hlemýždí rychlostí. Ráno opět jen voda, po procházce čaj, protože mi byla zima.

Do dvou hodin se energie vrátila a mohla jsem normálně fungovat. Během posledního dne energie kolísala.

V neděli jsme vypili tekutin nejmíň, ale to hlavně proto, že jsme si to přestali hlídat. Vypili jsme mezi 1,5l – 2l. Přes den jedna káva, jeden čaj. Poslední den úplně bez kokosového oleje.

Jedna procházka do parku, abychom si den zkrátili. Ráno jsem se cítila slabá, bolest hlavy a zimomřivá.

Půst nám končil v šest večer, kdy jsme si už dali první jídlo. Měli jsme hráškové noky, které jsme dojídali ještě ze čtvrtka, s červeným zelím a cibulí. Jako další jsme si dali vajíčko na měkko, se zeleninou. Každý mandarinku a potom ještě oříšky.

Třetí den a celé shrnutí půstu najdeš v tomto videu.

Co (ne)dělat během půstu aka moje poznatky

Kdy na poslední cvičení

Pokud pravidelně cvičíte, tak si poslední cvičení naplánujte nejlépe na středu, nejpozději na čtvrtek dopoledne. Já cvičila ve čtvrtek večer, kdy večeře už byla menší, s malým množstvím sacharidů. V pátek už začal půst, takže svaly nestihly zregenerovat a cítila jsem je ještě v neděli.

Zaměstnej hlavu

Na půst si naplánuj, čím zaměstnáš hlavu. Není fajn sedět celé tři dny doma, svádí to myšlenky a máš pocit, že ti den neutíká. Je až neuvěřitelné, jak velkou psychickou roli jídlo v životě hraje. Naplánuj si lehké procházky, čtení knih, navštiv přátele nebo se podívej na zajímavý film. Naplánuj si mechanickou práci. Hluboce se na něco soustředit jsem označila jako velmi těžké :-D. Žádná těžká fyzická práce během těchto dnů.

Spi nejdéle, jak můžeš

Buď na sebe v tyto dny extra hodný (á) a dopřej si spánku, kolik cítíš, že potřebuješ. Ukrojíš si tím hlavně podstatnou část dne. Nám se nedařilo spát déle jak do devíti. Ale spáčům tohle bude vyhovovat.

Když energie mizí a bolest hlavy stoupá

Máš pocit, že jsi s energií na bodě nula? Sáhni po kokosovém oleji a dej si lžíci do kávy nebo čaje. Kokosový olej má tu výhodu, že se neukládá, ale hned se využívá jako zdroj energie, zjednodušeně řečeno. Na bolest hlavy přidej vody a nezapomeň na sůl, která ti od bolesti pomůže.

První jídlo, když půst skončí

Po třech dnech půstu nemusíš mít strach se normálně najíst. Je to poměrně krátká doba na to, abys jsi musel (a) zařazovat jídlo opatrně. Důležitý je samozřejmě výběr jídla. Najez se kvalitně, ne že uděláš nálet na první fastfood, který potkáš. Ale pokud si čtenář mého blogu, tak doufám, že toto jídlo nepatří k tvým na denním pořádku. Najez se hodně, ať jsi sytá (ý). Protože se ti může stát, že během jídla, kdy už ho máš povolené, budeš mít tendence sníst všechno, co se ti dostane pod ruku. Znáš to, předtím to bylo zakázané, teď povolené, tak to honem dohnat. Takže s tímto opatrně. Najíst se dost, nepřehnat to a dokázat udržet hlavu na uzdě.

 

3 denní půst

-h-

PS: Všechna videa najdeš na mém youtube kanále TADY. Nezapomeň se přihlásit k odběru, ať ti neunikne žádné nové.

PPS: Chceš vědět víc? Poslechni si mé podcasty, které najdeš tady.

PPPS: Knihu Tools of Titans si můžeš koupit tady.

PPPPS: Jaký byl půst očima mého muže, přečti tady.

7 komentářů u „3 Denní Půst“

 1. Souhlasím ,všechno je v hlavě. Jak si to do hlavy nastavím ,tak bude tělo dělat. Mám za sebou několik i desetidenních půstů a byla jsem překvapená ,že to jde. Když člověk ví ,proč to dělá a není na to sám. Máš to Hani hezky napsané, těším se na další články i nahrávky. P. Slimákovou sleduji už dlouho a jsem ráda ,že jsi mi objasnila proč vždycky přiberu. Může za to ten inzulín, dám si na něj pozor. měj se hezky Lída

 2. Lído, děkuji ti za komentář. Ano, naše hlava je mocná a jsme schopní díky ní posunout hodně hranic 🙂 Kam jde myšlenka, tam jde energie 🙂

  Měj se krásně,

  Hanka

 3. No, ani to mlíko, cukr, citron, sůl.
  Jen voda, jinak se ozdravný účel zcela ztrácí, metabolismus se nezastaví, jen se trápíte hlady…

  1. Dobrý den Karle,

   jo dnes už bych na to šla jinak. Cukr ani mléko tam není. Teď se držím jen přerušovaných půstů, protože stále kojím. Ale i za ten jsem vděčná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sbíráme cookie pro lepší fungování webu.